Facebook Messenger Güvenli Konuşma Özelliği

Facebook, geçtiğimiz aylardı tıpkı Whatsapp gibi uçtan uca şifreleme özelliğini getirerek, konuşmaların gizlenmesini sağladı.

facebook-messenger-2Nisan ayında Whatsapp’a gelen uçtan uca şifreleme özelliği, bu defa da Facebook Messenger uygulamasında kullanılmaya başlamıştı. Uçtan uca şifreleme sayesinde konuşmalara 3. Kişilerin ulaşması durduruluyor. Fotoğraf, video, sesli mesaj, mesaj ve dosyalar dahil konuşmada söz konusu olan tüm iletişim şifrelenerek, kullanıcıları koruyor.

Messenger’a gelen uçtan uca şifreleme özelliğinde ise Whatsapp’ın desteklediği gibi GIF, video, fotoğraflar ve çıkartmaları koruma altına almıyor. Bunun yanı sıra grup sohbetleri için şifreleme geçerli değil. Yani her konuşma için açık olması halinde güvenlik sağlanıyor.

facebook-messenger

Temmuz ayında Messenger’a eklenen bu özellik, aynı ay boyunca bir grup kullanıcı üzerinde test edilmişti. Şimdi ise milyarların kullanıcısı olduğu Facebook Messenger uçtan uca şifreleme özelliği 1 milyar kullanıcı tarafından aktive edilmiş durumda.

Messenger Uçtan Uca Şifreleme

Konuşmalarını gizlemek isteyenlerin yapacağı sadece birkaç basit adımla uçtan uca şifreleme özelliği aktif oluyor. Ancak unutulmaması gereken durumlardan biri, özellik aynı anda sadece tek bir cihazdan kullanılabiliyor. Yani bilgisayar ve telefondan aynı anda gizli konuşma özelliğini aktif hale getirmek mümkün olmuyor.

messenger

Gizli konuşma yapılmak istenen kişinin ismine tıklandığında açılan menüden gizli konuşma aktif hale getiriliyor. Konuşmaların ne kadar süre görünür kalacağı ve gizli tutulacağını da yine kullanıcı belirliyor. Zamanlayıcı sayesinde 5 saniyeden 1 güne kadar ulaşan sürede konuşmaların saklanması mümkün oluyor. Bu işlemden sonra zaten uçtan uca şifreleme o konuşma için aktif hale geliyor.

Messenger uçtan uca şifreleme özelliğinin kullanılabilmesi için Android ve iOS kullanıcılarının uygulamanın son sürümüne sahip olmaları gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.