Bilgisayar Kameraları Hakkında Korkutan İddia!

Gerek laptop, gerekse PC kameraları hemen herkesin kullandığı araçlardan. Ancak hackerlar nedeniyle kameralara gizlice ulaşılması; güvenliği tehdit eden bir durum yaratabilir.

bilgisayar-kameralari

Birkaç ay önce Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, paylaştığı fotoğraftaki bilgisayar kamerasını bantlamasıyla epey konuşulmuştu. Akıllara bilgisayar kameralarının kullanıcıların güvenliğini tehdit eden bir durum olduğunu düşüren bu fotoğrafın ardından FBI birtakım açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar arasında fikir ayrılıkları yaratan kameraların güvenlik açığı yaratmasıyla ilgili farklı düşünceler mevcut. Çoğunluk günümüz teknolojisinde hacker sayısının da gittikçe artmasıyla ilişkilendirildiğinde bilgisayar kameralarının istenildiğinde ulaşılabileceğinde hemfikir.

kameralari

Elbette bu durumun paranoyakça olduğunu düşünen azınlık kısım da bulunmakta. FBI yöneticisi James Comey de çoğunluğun arasında yer alıp, kameraların tehlike arz edebileceğini ve nasıl önlenebileceğini anlattı.

James Comey Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde katıldığı konferansta Zuckerberg’in aslında hiç haksız olmadığını belirtti. Güvenliği tehdit etmemesi açısından bantla ya da teknoloji marketlerinde satılan aparatlar sayesinde korunmak gerektiğini açıkladı. Bu güvenlik sorunundan sadece özel ya da devlet işleriyle ilgilenen kişilerin değil, tüm kullanıcıların etkilenebileceği ihtimali söz konusu.

Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Comey yaptığı açıklamada devlet ofislerindeki webcam’lerin de çeşitli aparatlarla kapatılarak korunduğunu belirtti. Bu kapaklar gerekli durumlarda kapatılıp ve olası güvenlik açıklarının önüne geçilmesi mümkün olur. Hackerlar yetki sahibi olmamalarına rağmen; zor olsa da imkânsız olmayan tüm bilgisayarlara girerek, izinsiz işlem yapabilir, sizi izleyebilir. Bunun önüne geçmek için sadece kameralar değil, mikrofonların da çeşitli yöntemlerle kapatılması söz konusu olabilir.

kameralar

Özellikle Apple ve FBI’ın karşı karşıya gelmesine yol açan iPhone şifre kırma meselesi nedeniyle James Comey de kamerasını bant parçasıyla kapatmış. Bu durum daha özel ve gizli işlerle meşgul olanları ilgilendiriyor gibi dursa da, FBI yönetiminden gelen uyarı herkesin risk altında olduğu şeklinde.

Bilgisayar sistemlerini ve programları çok iyi bilen, eksikleri kolayca tespit edebilen hackerlar, mikrofon ve kameralara ulaşım sağlayabilir. Sadece bantla yetinmek istemeyen kişiler de aparatlar sayesinde bilgilerini gizli tutmayı başarabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.