Avrupa’da İnternet Tamamen Ücretsiz Olacak!

Avrupa Birliği’nin başlatmış olduğu 5G projesi kapsamında kıtadaki internette birçok değişiklik yapılması planlanıyor. Bu yeniliklerden bir tanesi de ücretsiz internet olacak. Yani Avrupa’da internet artık ücretsiz olarak kullanılacak. İşte detaylar!

avrupa-da-internet

Avrupa Birliği, daha önce açıkladığı projeler ile dijital alandaki girişimlere hız kazandıracağının sinyallerini vermişti. Kıta genelinde iletişim kalitesinin artırılmasına yönelik gündeme gelen projelerin de internet ve 5G teknolojisi odaklı politikalardan oluşacağı söylentiler arasındaydı. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, şu anki süreçte Avrupa’daki internet kullanımı hususunda yenilikler ve 5G projesinin gidişatı hususunda bazı açıklamalarda bulundu.

Basında yer alan bazı haberlere göre, yapılan açıklamalarda ilk önce değinilen konu kıtadaki 5G teknolojisi kullanımı sürecine ilişkin oldu. 2025 yılına kadar Avrupa Birliği ülkelerinin 5G mobil ağlarının tamamen bağlanmasının hedeflendiği belirtilen bu açıklamalarda, gigabit sınıfı veri alışverişlerinin söz konusu olacağı da ifade edildi.

Avrupa’da internet ücretsiz oluyor!

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasındaki serbest dolaşım hakkının son dönemde rafa kalkmış olsa da dolaşım ücretlerni ortadan kaldırma hedefinde olan Avrupa Birliği bu husustaki girişimlerini de sürdürecek. Ücretsiz dolaşım hakkı kapsamındaki projede, kıta genelinde hücresel veri kullanımı olmaksızın internete bağlanma imkanının da olabileceği ifade ediliyor.

Beklentilere göre Avrupa Birliği yetkilileri 2020 yılına kadar Avrupa Birliği üye ülkelerinin merkez ve küçük kasabaları dahil olmak üzere kablosuz ağ (WiFi) üzerinden ücretsiz olarak kablosuz internet erişimi de sunacak. Söz konusu projenin özellikle yeterli internet kalitesine sahip olmayan küçük kasabalarda yaşayan kullanıcılara yönelik olacağı da vurgulanıyor. Komitenin 120 milyon Euro değerinde hibe onayı olması alması durumunda 2017 yılından önce proje fonlarına erişim sağlayabileceği söyleniyor.

Avrupa’da internet ücretsiz olduğu takdirde hem Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasındaki sınırlar tamamen kaldırılacak hem de sınırsız bir medya erişim hakkı oluşacak. Bakalım Avrupa Birliği söz konusu plan ve projeleri hayata geçirebilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.