4.5G Hız Testi İnternet Paketini Bitirir Mi?

Türkiye’nin, 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4.5G’ye geçmesiyle birlikte kullanıcılar hız farkını görmek amacıyla başta Speedtest olmak üzere çeşitli uygulamaları kullananlar, internet paketlerinin çabuk bittiğinden şikayetçi oldu.

speedtest-mobil

4.5G’nin hayatımıza girmesiyle mobil cihazlardaki hız artışı ve operatörlerin kampanyalarıyla son derece hareketli birkaç haftayı geri bıraktık. Resmi olarak 1 Nisan 2016’dan sonra geçişlerini tamamlayan kullanıcıların ortak şikayetleri internet paketlerinin çabuk bitmesi oldu. Kullanıcılar tarafından ilk başta anlam verilemeyen duruma günler sonra 4.5G’nin 3G’den daha fazla veri tükettiği söylentileri internette yer verildi.

Kullanıcıların 4.5G hakkında fazla bilgisi ve Speedtest gibi uygulamaların çalışma prensiplerini bilmedikleri için böyle söylentiler dolaşmaya başladı. Gelen şikayetler doğrultusunda araştırma yaptığımızda sorunun nedeni Speedtest’in hız testi yaparken indirme ve yükleme yaptığı veriler olduğu ortaya çıkıyor. Mobil cihazınıza yüklediğiniz uygulama her testinizde ortalama 45-60 MB arasında dosya yüklerken, internet paketinize dahil olmayan 10-20 MB’lık da veri aktarması yapıyor.

4.5G hız testini test etmek amacıyla defalarca yapan kullanıcıların paketlerinden ortalama 500-800MB arasında azaldığı gözlemleniyor. Mobil paketlerin ortalamasının 2 GB olduğunu düşündüğümüzde ilk günlerde paketin yarıya düşmesi de kaçınılmaz oldu. Yapılan testler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.