E-Posta’nın Mucidi Ray Tomlinson Hayatını Kaybetti

İnternetle haşır neşir olan kullanıcıların belki de her gün e-posta gönderdiği veya mail kutularını kontrol ettiği sistemin kurucusu Ray Tomlinson yaşamını yitirdi.

ray tomlinson

Teknoloji dünyasında en modern ve en basit iletişim şekli e-posta, tam 45 yıl önce kurularak ilk denemesi Ray Tomlinson tarafından yapılmıştı. 45 yıldır hiçbir değişikliğe uğramadan ve o günkü tasarlamasıyla kullanmaya devam ettiğimiz iletişim yönteminin mükemmel bir fikir olduğunu söylesek yanlış olmaz. Teknoloji tarihinde büyük işler başaran Ray Tomlinson, hayata 74 yaşında veda etti. Mucidin ölüm sebebi ise kalp krizi olduğu belirtildi.

Mail adreslerinde de kullanılan @ sembolünün de yaratıcısı olan Tomlinson; bu sembolün kullanılmasındaki amacın kullanıcıların birbirinden ayırt edebilmesini sağlamak.  Bu standartların yaratıldığı yıllarda, ilk başarılı mail denemesini yaptığında tarihler 1971 yılını gösteriyordu. İlk başarılı sonuçların alındığı bilgisayarı aşağıdaki görsel de görebilirsiniz.

ray-tomlinson-pc

İlk E-posta’sında Ne Yazdı?

Başarılı bir şekilde sonuca ulaşan Ray Tomlinson’un gönderdiği ilk mesaj ise “QWERTYUIOP” harflerinden oluşuyordu. Özel bir anlamı olmayan bu mesajın sayısız denemeler neticesinde sadece klavyedeki tuşlara rastgele basılmasından meydana geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.