TOMA Gidiyor, Nanoteknoloji’li Khan.D ve Kangal Geliyor!

Türkiye’nin en büyük araç üstü ekipman üreticisi ve TOMA’nın da tasarım sahibi olan Katmerciler, küçük boyutlu zırhlı personel taşıyıcı araç geliştirdi. Geliştirilen araçta nanoteknolojik gelişmelerden faydalandı.

Khan.D

Gezi Parkı olaylarından sonra adını sıkça duymaya başladığımız ve toplumsal olaylarda bir marka haline gelen TOMA, yani Toplum Olaylara Müdahale Aracı‘nın tasarım sahibi olan Katmerciler, İzmir’de bulunan fabrikasında bu aracın geliştirilip üretilmesini sağlamıştı. TOMA’nın kullanım amacından yola çıkarak AR-GE çalışmalarını artıran şirket yeni aracını daha gelişmiş, zırh kalitesi artırılmış ve nanoteknoloji ile donattı.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesislerine AA muhabirine açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, yeni ürettikleri zırhlı aracın başta emniyet olmak üzere TSK’nın da terörle mücadelede kullanılacağını belirtiyor. Tanker, itfaiye ve vidanjör gibi araç üstü ekipmanların üretiminde 21 yılda edinilen teknoloji ve bilgi deneyimini 2010 yılında savunma sanayinde kullanarak ilk araçları TOMA’yı üreterek yüzde 70’lik pazar payına ulaştıklarını anlattı.

ZPT’den sonra Kangal isimli zırhlı araç geliyor!

30 yıldır devam eden terörle mücadele sürecinde güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu ürünlere yöneldiklerini ifade eden Katmerci, ilk prototip olarak Khan.D isimli yüksek güvenlikli 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcısı (ZPT) olduğunu belirtiyor. 8 kişilik mürettebat taşımaya olanak sağlayan ZPT, Fransa ve Malezya’da fuarlarda sergilendi. Oldukça ilgi gören güvenlik aracının kişi sayısı 10’a çıkartılan Kangal isimli aracın da üretimine devam ettiği belirtiliyor.

Bor kökenli nanoteknolojik malzeme kullanılan araç TOMA’ya göre oldukça ince ve daha sağlam yapıya sahip. Kullanılan malzeme ile mayına ve diğer patlayıcılara dayanıklı hale gelen araç daha hafif olmasından dolayı manevra kabiliyeti de oldukça yüksek hale geliyor. Nanoteknoloji ile istenildiği takdirde zırhlı araçların ekip otosu boyutuna kadar düşürülebileceğini de ekliyor.Khan.D

Terzi usulü iş yapıyoruz!

Katmerci, AA röportajında “Asker ve polisimiz terörle 30 yıldır mücadele içinde. Dünyadaki diğer birliklerde olmayan bir birikimleri var. Bu birikimi kullanıp onların ihtiyacına yönelik araçlar tasarlamak istiyoruz. İhtiyaç doğrultusunda, terzi usulü iş yapıyoruz. Kuvvetlerimiz ne istiyorsa ona göre pozisyon alıp tasarım ve üretim yapıyoruz. Bu anlamda taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyduk. Bize manevra kabiliyeti yüksek bir ZPT ihtiyacının bulunduğunu belirttiler. Bunun üzerine henüz rakiplerimizde olmayan nanoteknolojik bir zırhlı araba geliştirdik. Bunu da kasımda düzenlenecek 3. High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı’nda sergileyeceğiz.” şeklinde düşüncesini belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.