E-posta Nedir?

e-posta

E-posta Nedir?

Dijital ortamda insanların şahsi veya ticari olarak, kişi ve kurumlar arasında yazılı ve/veya görsel içerikler barındırarak mesajlaşmasını sağlayan sistemdir. Türkçe karşılığı Elektronik Posta‘dır ve günümüzde daha çok E-mail olarak kullanılıyor. Eskiden kullanılan yazılı mektupların bilgisayar ortamındaki haline denir. Yazı içeriklerine ek olarak çeşitli dosyaların paylaşımlarını da izin verilmektedir.

E-posta’nın Geçmişi

Sistemin kurucusu ve ilk denemeyi yapan Ray Tomlinson‘dur. Kendisi 6 Mart 2016’da hayatını kaybetmiştir… Elektronik posta sistemi ilk olarak 1971 yılında başarılı sonuca ulaşmıştır. Öncesinde başarısız denemeler olsa da Ray Tomlinson, sorunsuz mesaj göndermeyi başarmıştır. Gönderdiği ilk mesaj ise QWERTYUIOP‘dur. O yıllardan bugüne halen ana mantığı değişmeden kullanılmıştır. Ayrıca mail adreslerindeki @ sembolü de kendisi tarafından bulunmuştur. Sembolün kullanım amacı kullanıcı isimlerinde karışıklığın olmamasıdır. Bu sembolde 45 yıl boyunca hiçbir değişikliğe uğramadan kullanılmaya devam edilmiştir.

E-posta Kullanmak Şart Mı?

Teknolojinin böylesine yoğun kullanıldığı bir dönemde kişilerin mail adreslerinin olmaması büyük bir sorun olmasa da eksiklik olarak tanımlanabilir. Mail adresleri iletişim aracından çok internetteki kişisel kimliğini temsil eder. İlerleyen yıllarda kağıdın kullanımı azaltılacak hatta birçok firma tarafınıza gelen hesap ekstresi gibi klasik postalardan ücret bile talep edebilir. Bu sebeple şimdiden bilinen mail uzantılarından isimsoyisim@mailadresi.com şeklinde almanız iyi olacaktır. Ayrıca bunlar dışında mail servisleri mobil cihazlarınızdaki rehber ve sms gibi çeşitli önemli bilgilerin de yedeklemesini yapmaktadır.

Bankaların birçoğu e-posta yoluyla hesap ekstresi tercih eden müşterilerine ek puan gönderimi vaat ediyor.  İş başvurularında da CV gönderimleri şirketlerin mail adreslerine gönderiliyor. Tabii üst paragrafta bahsettiğimiz kişisel kimliğiniz konusu burada ön plana çıkıyor. Nitekim garip takma isimlerle alınmış bir e-posta sizin rakiplerinizden geri kalmanızı sağlayabilir.

E-posta Nasıl Alırım?

Şuan için en çok kullanılan mail servisleri arasında Gmail, Outlook ve Yandex yer alıyor. Bunlara alternatif birçok servis yer alıyor fakat mobil uygulama yönünden sorunsuz çalışan bu servisleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunlara ek kendi internet siteniz (domain) üzerinden de mail servisini kullanma şansınız var. Örnekle açıklamak gerekirse isimsoyisim.com isimli bir siteniz varsa mail@isimsoyisim.com şeklinde bir mail uzantısını da kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.