Iron Man Mark Zuckerberg’in Yapay Zekasında!

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg geliştirmekte olduğu yapay zekayı bitirmeye oldukça yaklaştı. Söz konusu yapay zeka artık konuşma özelliğini kazanmaya hazır gibi görünüyor. Özellikle de Iron Man ile olan benzerliğinin dikkat çekeceği düşünülüyor.

mark-zuckerberg

Ünlü CEO Mark Zuckerberg, her yıl kendine belirlediği zorlu hedefler arasına Ocak ayında bir yenisini daha eklemişti. Bu yıl tam fonksiyonlu bir yapay zeka geliştirme amacında olan Mark Zuckerberg, geliştirmiş olduğu sanal asistanında ses verme aşamasına ulaştı.

Mark Zuckerberg’in geliştirmiş olduğu yapay zekanın Iron Man filmindeki Tony Stark’ın yapay zeka asistanı olan Jarvis’e benzemesine isteyen ünlü CEO, Facebook gönderisinde artık yapay zekasına bir ses gerektiğini ifade etmişti. Bazı takipçileri de filmde Jarvis’i seslendirmiş olan Paul Bettany’nin yapay zekayı seslendirmesini istedi ancak Mark Zuckerberg bu seçeneği çok sıradan olması nedeni ile eledi.

Yapay zekayı Iron Man yani Robert Downey Jr. seslendirebilir

Bir başka takipçi ise yapay zekanın Tony Stark’ı canladırmış olan Robert Downey Jr.’ın seslendirmesini önerdi. Kısa bir süre sonrasında konuşmaya katılan Robert Downey Jr. ise yapay zeka asistanını seslendirmek için bir şartı olduğunu dile getirdi.

Downey Jr. Mark Zuckerberg’den Jarvis’i seslendirmiş olan Paul Bettany’ye para ödemesini ve bu parayla da Benedict Cumberbach’ın seçmiş olduğu bir hayır kurumuna bağış yapılmasını istedi. Ancak bu elbete son derece karışık bir durum gibi görünüyor.

Downey Jr. bu şartı Mark Zuckerberg’in kabul etmesi durumunda yapay zeka asistanını seslendirebileceğini söyledi ve aynı zamanda Benedict Cumberbach’ın yeni filmi olan Dr. Strange’in de reklamını yapmış oldu.

Yapay zeka herkesin kullanımına sunulmayacak

Mark Zuckerberg, yapay zeka projesini ileriki süreçte herkesin kullanımına açma gibi bir amaç içerisinde değil. Ancak Robert Downey Jr.’ın seslendirmiş olduğu bir sanal asistanın Alexa, Google Asistan ya da Siri gibi sanal asistanların karşısında çok büyük bir avantaja sahip olacağı düşünülüyor.

Henüz Mark Zuckerberg’in yapay zeka projesi tamamlanmış durumda değil ancak sanal asistanı haberi ile projenin son hız ilerlediğini söylemek mümkün. Bakalım ünlü CEO çok konuşulan projesini ne zaman tamamlayacak ve sanal asistanı seslendiren Iron Man mi olacak?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.