LG, Akıllı TV Yazılımı WebOS’u, Diğer Markalara Lisans Veriyor

LG dün gece şirketin webOS akıllı TV platformunun yakında diğer markaların TV’lerinde de bulunacağını duyurdu. Ülkemizde bulunmayan RCA, Ayonz ve Konka firmaları ile halihazırda imza atıldı. LG basın açıklamasında “Bu, hem teknoloji hem de içerik sağlayıcıları için TV işini yeniden şekillendirme potansiyeline sahipken, LG’nin küresel ev eğlencesi pazarındaki varlığını ve önemini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip” dedi.

CES 2021’de Yenilenen Arayüz Tanıtımından Sonra Paylaşıldı

Haberler, LG’nin Ocak ayında CES’te webOS’un önemli ölçüde elden geçirilmiş bir sürümünü açıklamasının ardından geldi. LG’nin 2021 TV’lerinde, yukarı kaydırmalı “kanat” arayüzü, daha geleneksel bir kayan ana ekran lehine tamamen terk edildi. Bazıları yeni görünümü beğendi çünkü bir akış cihazına benziyor ve kullanımı daha kolay görünüyor. Daha renkli ve “eğlenceli” webOS’u takdir etmeye başlayanlar, LG’nin webOS 6’yı 2020 ve öncesinde TV’lerinden uzak tutacağını umuyor.

İşbirliği webOS 5.0 Cihazları da Destekleyebilir

Ancak bu yeniden tasarım, lisanslı webOS TV alıcılarının düşünmesi gereken bir şey değil – en azından henüz değil. LG, “webOS TV tarafından desteklenen” platformunun webOS 5.0’a dayandığını söylüyor. Yani son birkaç yıldaki LG TV’lerle aynı görüntüye sahip olacak.

LG, platformunu diğer TV markalarına lisanslarken, her biri sırasıyla Roku TV’leri ve Fire TV Edition TV’leri çıkarmak için üçüncü taraflarla bir araya gelen Roku ve Amazon’un izinden gidiyor. İşte LG, ortaklarının anlaşmadan çıkacağını söylediği şey:

WebOS TV lisans sahipleri, tanıdık ve çok beğenilen UX tasarımının yanı sıra sesli arama ve kontrol, entegre yapay zeka algoritmaları ve webOS pozitif endüstri ve tüketici övgülerini kazanmış kolay bağlantı gibi zengin bir özellik havuzunu alırlar. LG webOS TV ile iş ortakları ayrıca Netflix, YouTube, Amazon Prime Video gibi küresel akış hizmeti uygulamalarına erişim ve spor yayın hizmeti DAZN’in yanı sıra şirketin ücretsiz premium içerik akışı hizmeti olan LG Kanalları gibi çeşitli içerik seçeneklerine de sahip oluyor. Uyumlu TV modellerinde ayrıca özel Magic Motion uzaktan kumanda bulunuyor.

LG Bu Hamlesiyle Ne Kazanacak?

LG için içinde ne var? Şirket, daha fazla cihazda TV yazılımı deneyimi üzerinde kontrol sahibi olacak ve ayrıca daha fazla reklam geliri elde edecek. WebOS’u daha fazla TV’ye genişletmek, reklam sponsorluğundaki LG Kanallarını yeni gözlerin önüne getirecek. Bu yaklaşım aynı zamanda LG’ye webOS’ta iyileştirmeler yapmak için daha fazla kullanıcı verisi sağlıyor ve bu da şirketin kendi TV programına fayda sağlayacak.

yorum Yap