Google Arabaları Kablosuz Şarj Edilebilecek Mi?

Ortaya çıkmış olan prototip testlerine göre Google elektrikli ve sürücüsüz arabalarını kablosuz şekilde şarj edebilmek için çalışmalar yapıyor. Bu şekilde arabaların şarj sorununun tamamen ortadan kaldırılması bekleniyor. Peki, Google arabaları gerçekten de kablosuz şekilde şarj edilebilecek mi?

google-surucusuz-arac

Yayılan haberler doğrultusunda, Amerika Federal Haberleşme Komisyonu’na sunulmuş olan dosyada Google prototip elektrikli ve sürücüsüz arabalarının kablosuz şarj sistemlerini test ettiğini açıkça gösteriyor. Bu kablosuz şarj sistemi de otomobiller için şarj üretimi hususunda uzman olan Momentum Dynamics ve Hevo Power isimli iki şirketten geliyor.

2015 yılının ilk yarısında her iki şirket de Google Mountain View’da yapılacak olan denemeler için izin almayı başarmıştı. Gelen raporlara göre de Google mühendisleri şu anda Momentum Dynamics şarj sistemine sahip ve bu sistemleri de Google arabaları üzerinde test ediyor.

google-surucusuz-otomobil

Bu kablosuz şarj sisteminin amacı ise hem tasarım açısından çok daha hafif ve küçük bataryalar üretmek, hem de ekstra ekipmana gerek duymadan kullanıcıların çok daha kolay bir şekilde aracın şarj işlemi yapabilmesini sağlamak.

Şu an da Google arabaları sürücüsüz bir şekilde halka açık yollarda deneniyor. Bu denemelerde arabalar şimdilik kablolu sistemler ile test ediliyor. Ancak teknolojinin geliştiğini de hesaba katarsak geleceğe yönelik birçok planın olduğunu da göz ardı edemeyiz. Buradaki en yüksek hedef ise arabaların yolda ilerlerken şarjlarını tamamen otomatik şekilde doldurması.

google-araba

Momentum Dynamics ve Hevo Power şirketleri şu anda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Google ise kablosuz şarj sistemi ile ilgili sorulan sorulara çok fazla teknolojiyi deneklerini söylüyor ve kaçamak bir cevap veriyor.

Google arabaları üzerinde yapılan yoğun testlerin ne derece başarılı bir sonuca ulaşacağını bilemeyiz ancak eğer bu çalışmalar başarılı bir şekilde sonlanırsa otomobil sektöründe bir devrim yaşanacağı kesin. Özellikle bu son çalışma olan kablosuz şarj özelliği Google arabalarına eklenirse kullanıcılara ciddi bir avantaj sağlanacak.

Şimdilik bu konuda çok açık bilgiler olmasa da düşüncelerimiz Google’ın yakın zamanda bizleri tamamen aydınlatacağı yönünde. Bakalım elektrikli arabalar istenildiği gibi hayatımıza girebilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.