Süper Hızlı Uçak Antipode Nefesinizi Kesecek!

İstanbul ve New York arasındaki mesafeyi tam tamına 25 dakikaya indiren süper hızlı uçak Antipode gündeme bomba gibi düşmüş durumda. İlk bakıldığında elbette bu son derece komik geliyor ancak teknolojinin ne kadar ilerlemiş olduğunu düşünürsek bunu da normal karşılamamız gerekiyor.

antipode-css99

Kanalı bir endüstriyel tasarımcı olan Charles Bombardier, süper hızlı uçak Antipode ile uzun mesafeleri ciddi anlamda kısaltmayı planlıyor. Özel aerodinamik bir yapı ve aynı zamanda roket iticilere sahip olan bu hiper hızlı uçak hem ulaşım alanında hem de havacılık alanında adeta bir devrim yaratacak gibi görünüyor.

Antipode ses hızının tam 24 katı hızda yolculuk yapabilme yeteneğine sahip olacak. Şu anlık tasarımı ile bu süper hızlı uçak 10 adet yolcu kapasitesine sahip. Ayrıca NASA’nın kullanıyor olduğu scramjet motoruna da sahip olan bu uçaktaki özel roket iticiler kanatlarda konumlanmış durumda.

Elbette süper hızlı uçak Antipode hakkında birçok soru işareti de mevcut. Bunların ilki ise aşırı hız ile meydana gelen ısı sorunu. Ses hızının 5 katına çıkıldığı anda 980 C’lik bir ısının oluşması 24 kat ses hızında neler olacağını az çok tahmin etmemizi sağlıyor. Ancak Charles Bombardier bu hususta bir çözüm bulacağını iddia ediyor.

antipode-99dfd

Bombardier şu anda Wyle isimli şirkette çalışan ve aynı zamanda NASA ile Amerikan Savunma Bakanlığı için danışmanlık yapan mühendis Joseph Hazeltine’den yardım alıyor. İkilinin çalışmalarında uçakta LPM sisteminin uygulanması amaçlanıyor. Bir aerodinamik tekniği olan LPM sistemi sayesinde soğutma sağlanacak ve bunu gerçekleştirmek için de uçağın burnu kullanılacak. Bu nedenle de uçağın burnu yüksek ısıya dayanıklı olmak zorunda.

Henüz bir söylenti niteliğinde olan süper hızlı uçak Antipode için şu anda en önemli olan nokta gereken adımların atılması ve projeyi hayata geçirmek için doğru şekilde hareket edilmesi. Günümüz teknolojisi ile Bombardier ve mühendis çalışma arkadaşının projesi ciddi anlamda desteklenebilir ve ikili istedikleri noktaya kısa sürede ulaşabilir. Ancak elbette bu başarıyı yakalamak kolay olmayacaktır. Bakalım ilerleyen günlerde bu süper hızlı uçak hakkında neler öğrenebileceğiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.