Astronot Adayları İçin PlayStation VR Eğitimi

Günümüzde birçok sektörde yer edinmiş olan sanal gerçeklik, artık uzayda da insanoğlunun işine yarayacak. NASA ile Sony arasında yapılan anlaşmada, astronotların PlayStation VR ile eğitim görmesine karar verildi.

Bugünlerin en önemli gelişmelerinden bir tanesi olan sanal gerçeklik yani VR, birçok alanda ciddi şekilde tercih edilmeye başladı. Öncelikle bu sanal gerçekliği daha çok oyunlarda görmek mümkündü ancak son zamanlarda birçok sektörde ünlü hale geldi. Yoğun bir ilgi görmüş olan VR, artık NASA tarafından da kullanılacak. Kullanım amacı ise uzaydaki robotların eğitimi ve kullanımı olacak.

Mighty Morphenaut ismi verilmiş olan bu projede Sony ve NASA ortak olarak çalışıyor. Projede operatörlerin uzayda yer alan robotların kontrolünü yapması için de PlayStation VR kullanılıyor. Nasa yetkilileri ise bu hususta yapmış oldukları açıklamalarda, VR’ın, oyun oynamak ya da video izlemek gibi aktivitelerden çok daha fazlasını yapabildiğini vurguluyor. Hatta bu eğitim hususunda ciddi bilgiler içeren bir video bile paylaşıldı.

Gerçekleşen VR eğitimleri şimdilik iyi gidiyor ve uzmanların açıklamaları da genellikle olumlu yönde. Bu VR deneyimi sayesinde operatörlerin uzay robotlarını kullanması son derece kolay bir hale gelecek. Bunun yanı sıra bazı görevleri gerçekleştirme ve güvenli bir biçimde ilerleme hususunda da büyük bir katkı sağlanmış olacak.

Robonaut projesinden bahsedecek olursak; NASA bu proje üzerinde uzun bir süredir çalışıyor. Bu proje sayesinde uzaya gönderilmiş olan robotların çok daha yetenekli bir hale getirilmesi ve böylece de uzayda yapılan çalışmalarda insan ihtiyacının en aza indirgenmesi hedefleniyor. Bu projenin amacı ise, insanların üstlenmiş olduğu hem tehlikeli hem de sürekli tekrar isteyen uzay görevlerinin robotlara devredilmesi ve tehlikelerin ortadan kaldırılması olarak nitelendirilebilir.

NASA’nın oldukça uzun bir süredir güvenilirliğini test ediyor olduğu PlayStation VR projesi, kuşkusuz ki uzay ve uzay araştırmaları hususunda son derece önemli bir yere sahip olacak. Astronotlar artık tehlike altında olmadan uzaydaki gelişmeleri izleyebilecek ve bu sayede çok daha etkili bir bilgi aktarımı gerçekleşebilecek. Şu anlık bu hususta astronotların eğitimleri devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.