LG Türkiye Pazarından Çekiliyor Mu?

Tüketiciliği, mobil ürünleri ve elektroniği ile global arenanın önemli aktörlerinden bir tanesi olan LG Türkiye pazarından kısmen de olsa çekilecek mi? İşte LG’nin Türkiye operasyonu ile ilgili son detaylar!

lg-turkiye

Türkiye pazarında yaşanan hızlı değişimler, çeşitli dalgalanmalar, artan paralel ithalat oranları ve yükselen kur bazı global markaların Türkiye operasyonlarında değişiklik yapmaları ile sonuçlanacak gibi görünüyor. 2017 yılı içinde önemli bazı global markaların Türkiye ofislerini kapatacağına yönelik bilgiler de gelmeye devam ediyor. Gelen son bilgiye göre LG de Türkiye operasyonu düzenleyecek.

LG Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Mobil pazar ile birlikte aynı zamanda elektroniğin de önemli isimlerinden bir tanesi olan LG’nin Türkiye operasyonunda köklü değişiklikler yapacağı duyumları sektörde yüksek sesle dile getiriliyor. Özellikle mobil arenada LG G2 ile birlikte ülkemizde ciddi anlamda bir ivme yaşamış olan LG, Türkiye’de paralel ithalat sektöründen en fazla darbe yiyen markalar arasında yer alıyor.

Örnek verecek olursak; firmanın en son amiral gemisi olan LG G5, resmi olarak Türkiye’ye 2799 TL fiyat etiketi ile giriş yaptı. Ancak paralel ithalat LG G5 modellerini 1799 TL fiyat etiketi ile bulmak mümkün. Aradaki fiyat farkının azımsanmaması gerektiğini de satış rakamlarından anlayabilirsiniz. Bazı perakende mağazalarında resmi G5 modellerinin satılmamış olduğunu görmemizin nedeni de bu. Talepler genellikle paralel ithalata kaymış durumda.

Diğer LG modellerinin tanıtımları yetersiz kaldı

LG’nin yeni amiral gemisi olan LG V20’nin global arenada tanıtılmış olması bu tanıtıma ülkemizden katılım olmaması ve cihazın ülkemize diğer ülkelerden geç gelecek olması ve gerçekleşen tanıtımların da biraz yetersiz kalması da söz konusu duyumların ciddiyetini daha da artırıyor. Yani LG Türkiye pazarında gerçekten de popülaritesini kaybediyor gibi görünüyor.

LG’nin şu an için tüketici elektroniği noktasında nasıl bir strateji izleyeceği belli değil. Ancak gelen duyumlar doğrultusunda firma özellikle mobil arenada distribütör üzerinden satışlarını yapacak. Bu durum da LG Türkiye ofisinin küçüleceği ya da kapanacağı anlamına geliyor.

lg

Tüketici elektroniği tarafındaki durum nasıl?

Ülkemizde perakende mağazaların üreticilerden oldukça yüksek raf bedelleri talep ettiği bilinen bir durum. Özellikle Anadolu’da buzdolabı, televizyon ve çamaşır makinesi gibi tüketici elektroniği ürünlerinin perakende mağazalar yerine bayilerden alınıyor olması ve bu hususta yerli markaların daha avantajlı olduğu apaçık ortada.

LG’den açıklama geldi!

LG bu hususta kullanıcılarını bilgilendirmekten geri kalmadı ve firma Türkiye operasyonlarını sona erdirme haberlerinin asılsız olduğunu söyledi. Yapılan açıklamaya göre 2017 yılında LG tarafında operasyonel değişiklikler yapılacak. Ancak söz konusu değişiklikler hakkında net bir açıklama yapılmış değil ve değişikliklerin kapsamı henüz bilinmiyor. Açıklamaya bakacak olursak 2017 yılının başında ne gibi değişikliklerin olacağı netleşecek. Bakalım LG Türkiye pazarında aktif olarak rol oynayabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.