Uber Uçan Otomobil Planları Yapıyor!

Popüler otomobil paylaşım servisi Uber artık sürücüsüz otomobiller ya da elektrikli araçlar ile yetinmiyor. Yakında Uber uçan otomobil ile yolcu taşıyabilir. İşte detaylar!

uber-ucan-otomobil

Uçan otomobiller birçoğumuz için hala bilim kurgu gibi görünüyor ancak teknoloji dünyasının yepyeni 100 milyar dolarlık firması Uber için durum hiç de böyle değil. Bu popüler araç paylaşım servisi yeni yayınlamış olduğu 100 sayfalık bir raporda önümüzdeki 10 yıl içerisinde sürücüsüz teknolojiye sahip olan uçan otomobillerin kullanıma girmesini bekliyor.

Uçan otomobiller ile şehir içi taşımacılığın ciddi anlamda rahatlayacağını ve aynı zamanda hızlanacağını düşünen Uber, quadcopter drone teknolojisine benzeyen teknolojiler ile üretilecek olan uçan otomobillerin şehirdeki park benzeri alanlara, bina çatılarına ve özel otoparklara iniş yapabileceğini düşünüyor.

Uçan otomobil teknolojisiyle saatte 250 km hız yapılabilecek

Havada saatte 250 km hız yapabilecek olan bu otomobiller ile büyük şehirlerdeki trafik sorununun ortadan kalkabileceğini ve bir noktadan diğerine ulaşmanın da sadece birkaç dakika alacağını tahmin eden Uber, uçan otomobil teknolojisini geliştirmek için de son derece hevesli görünüyor.

Özellikle iş dünyasında bir toplantıdan diğerine koşturmak zorunda kalan ve otomobil ile şehir içi trafiğinde ciddi zaman kaybeden, aracı park etmek ve parktan çıkarmak gibi süreçlere fazla vakit ayırmak zorunda olan profesyonellerin büyük ilgi göstermesi beklenen bu uçan otomobillerin Uber’e olan ilgiyi de kat kat artıracağı düşünülüyor.

uber-ucan-otomobil

Ayrıca yayınlanmış olan rapora bakacak olursak Uber kendi uçan otomobilini üretmek üzerine de bir plan yapmıyor. Ancak bu alanda çalışacak olan otomobil üreticileri ile ortaklık kurmayı umut ediyor. Yine firmanın planlarına göre uçan otomobillerin kiralama fiyatları son derece makul olacak.

Uber X fiyatları bu serviste de geçerli olacak

Şoförlü lüks otomobil servisi olarak tanınan Uber X servisindeki fiyatlara benzer fiyatlar ile kullanıcılar kapılarının önüne kadar bir uçan otomobil çağırabilecek ve birkaç dakika içerisinde de ofis binasının önüne ya da binanın çatısına inebilecek.

Uber’in uçan otomobil servisinin sabah uyuyakalıp işe geç kalan ya da patronu ile yapacağı önemli bir toplantıyı kaçırmak üzere olan kişiler için hayat kurtaracak bir servis olacağına hiç şüphe yok. Bakalım ileriki yıllarda ünlü araç paylaşım servisinin planları gerçek olacak mı yoksa unutulup gidecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.