Yeni Kimlik Kartları 14 Mart’ta Dağıtıma Çıkacak!

Başbakan yardımcısı Lütfi Elvan tarafından yapılmış olan açıklamaya göre yeni kimlik kartları 14 Mart tarihinden itibaren dağıtıma çıkacak. Dağıtımlar Kırıkkale’de başlayacak.

yeni-kimlikler

Yeni kimlik kartlarına kavuşmamıza bir aydan bile daha az bir süre kaldı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında yapılan tüm hazırlıklar tamamlandı ve yeni çipli kimlik kartları kullanıma hazır geldi. Yeni kartlar 14 Mart tarihinden itibaren Kırıkkale şehrinde dağıtılacak ve bölgede ilgili denemeler yapılacak.

Kırıkkale şehri bu çalışmalar kapsamında pilot bölge olarak seçilmiş durumda. 14 Mart tarihinde yeni kimlik kartları burada denenecek ve yaklaşık 3 yıl sonrasında da tüm illerde yaygınlaştırılacak. Yani bundan 3 yıl sonrasında ülke genelindeki tüm vatandaşlar çipli kimlik kartlarına kavuşmuş olacak.

Kimlik kartlarının basımı hakkında birçok çalışa gerçekleşti ve sonuç olarak bu hususta banknot basımında kullanılmakta olan teknikler tercih edildi. Görsel olarak ise Osmanlı motifleri, Selçuklu çizgileri ve Cumhuriyet’in modern çizgilerinden yararlanıldı ve etkileyici motifler oluşturuldu.

yeni-kimlik

Yeni kimlik kartlarına dair alınan güvenlik önlemleri üst düzeyde olacak. Dünyadaki benzerlerine bakılacak olursa üretim katma değeri ve yerli mühendislik değeri yüksek olan bu yeni kimlik kartları görsel, elektronik ve kimyasal olmak üzere birçok güvenlik unsurunu bünyesinde barındırarak üst düzey güvenlik sağlıyor.

TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş olan şifre mekanizması ile korunan bu kimlik kartları kötü niyetli kişilerin eline geçse bile içerisindeki bilgilere ulaşmak neredeyse imkansız olacak ki bu son derece önemli bir nokta.

Yeni kimlik kartınızı almak için öncelikle ilçe nüfus müdürlüklerine şahsi olarak bir başvuru yapmanız gerekiyor. Sağlık ya da bunun gibi sebepler ile ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen kişiler için de gerekli çalışmalar yapıldı ve bu kişilerin başvurularının kabul edilmesi için gereken teknik detaylar hazır hale getirildi.

Yetkililer yeni kimlik kartları ile ilgili resmi bir site açılacağını açıkladı ve vatandaşları da resmi olmayan sitelere ya da sosyal medyada yayılan asılsız haberlere kesinlikle itibar etmemeleri hususunda uyarmayı ihmal etmedi. Bakalım Kırıkkale şehrinde yapılan çalışmalar başarıya ulaşabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.