Facebook Canlı Yayın Özelliği Android Cihazlarda!

Daha önce iOS uygulaması için sunulmuş olan Facebook canlı yayın özelliği artık Android’de de kullanılabilecek. Bu canlı yayın özelliğini önümüzdeki haftadan itibaren ABD’de sunulacak ve ardından da diğer kullanıcılara ulaşabilecek.

facebook-canli-yayin

Facebook’un yaşaması muhtemel olan sorunlar nedeni ile geçtiğimiz ay Google’a Play Store üzerinden bazı uygulamalarını geri çekebileceğine dair sinyal vermişti. Bunu test etmek amacı ile Facebook uygulamasını Google Play Store üzerinden bir haftalığına kaldırdı ve sonuçta herhangi bir kullanıcı eksikliği meydana gelmedi. Bu durumda da Facebook’un bunu uygulamaya koymasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Yayınlanan haberlere göre önümüzdeki süreçte ise Facebook canlı yayın özelliğini artık Android cihazlar ile uyumlu hale getireceğine dair bir açıklama yaptı. Önceki sürümünde bu özellik sadece iOS işletim sistemine sahip olan Apple cihazlar üzerinden kullanıcılara hizmet verebiliyordu. Aynı zamanda canlı yayın özelliğinin Android cihazlar için gelip gelmeyeceği de büyük bir merak konusuydu.  Şimdi ise bu haber kesinleşti ve Facebook müjdeyi verdi.

canli-yayin-facebook

Önümüzdeki haftadan itibaren ilk olarak ABD’de sonrasında da tüm dünyada kullanıma sunulacak olan Facebook canlı yayın özelliğini kullanmak için yapılması gerekenler şunlar;

Facebook ileti yazma kısmında yer alan haber kaynağı tercihleri arasından canlı video özelliğini seçin. Bu aşama sayesinde yapacağınız canlı yayına katılacak olan kişilerin sizi görebileceği uyarısını yapan bir bildirim alacaksınız. Bu aşamada videonun kimlere yönelik olacağını belirleyebilecek ve aynı zamanda yayına katılacak seyircileri de seçebileceksiniz.

Bu aşamalar sonrasında canlı yayın başlayacak ve izleyicilerin sayıları ile isimleri gibi bilgiler ekranınızda yer alacak. Üstelik yayını kaçırmış olan kişiler için Zaman çizgisi özelliği bulunacak ve bu özellik sayesinde yayını kaçıran kişiler kayıt edilmiş olan yayını daha sonra da izleyebilecek.

Google Play Store üzerindeki stratejisini tamamen değiştirmiş olan Facebook canlı yayın özelliğini de daha kullanışlı hale getirmesi ile büyük bir hamle yapmış gibi görünüyor. Henüz özellik Android cihazlarda kullanılamadığı için bu konuda yorum yapmak doğru değil. Zamanla Facebook’un bu hamlesi ile ne kadar başarılı olduğunu görebileceğiz. Ancak görüşlerin çoğu olumlu yönde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.