AKK ile İlgili Sevindiren Haber!

Geçtiğimiz günlerde tartışmalara neden olan adil kullanım kotası (AKK) uygulaması nedeniyle kullanıcıların şikâyetleri üzerine birtakım değişiklikler getirildi.

akk

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan resmi açıklama gelmesiyle internet kullanıcıları kısmen rahat bir nefes aldı. Yapılan açıklamaya göre sevindirici olan 2018 yılından itibaren ortadan kalkacak olması!

Bu uygulamanın yürürlükte olması aslında ülkemizdeki internet altyapısında aşırı yükleme durumunu önlemek adına yapılmıştır. İnternet altyapısı için ilk zamanlarda ne kadar önemliyse, şu anda artık teknolojisi elverdiği için aslında Adil Kullanım Kotası uygulamasına da ihtiyaç kalmadı. Buna rağmen hala internet kullanıcılarının mağdur olmasına yol açan AKK uygulamasının kaldırılması için resmen büyük bir ayaklanma çıkmıştı.

AKK Ne Zaman Devre Dışı Kalacak?

Kullanıcıların sahip olduğu internet paketine bağlı olarak düzenlenen adil kullanım kotası, belirlenen miktara ulaşıldıktan sonra servis sağlayıcısı tarafından düşürülmekteydi. Ancak, 2018 Aralık ayından itibaren bu uygulama resmen devre dışı kalacak!

akk-uygulamasi

Adil kullanım kotasının kaldırılmasında aşamalı teknikler uygulanacak. Öncelikle kullanıcılar büyük veri gerektiren internet kullanımlarını gece halletmeye teşvik edilecek. Yani, gece saat 02:00 ve sabah 08:00 saatleri arasında adil kullanım kotası uygulamasına dâhil olmayacak!

AKK’nı geride bırakılması beklenen 2018 yılına kadar internet sağlayıcıları internet paketleri için limitsiz ya da sınırsız gibi ifadeler kullanamayacak. 31 Aralık 2018’e kadar devam edecek AKK uygulaması kesinlikle müşterilere belirtilecek. Aynı şekilde eğer kullanıcı adil kullanım kotasının yüzde sekseni veya tamamına ulaşırsa da müşterilerin bu durumdan haberdar edilmesi zorunlu kılınacak.

Adil Kullanım Kotası Uygulamasının sona ereceği tarihe kadar altyapı çalışmaları en verimli internet kullanımı için geliştirilecek ve yenilenecek. 2019 yılından itibaren de internet kullanıcıları artık kesinlikle adil kullanım kotası uygulamasıyla ilgili sorumluluk almayacak çünkü kısıtlama söz konusu olmayacak!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.