HSDPA Nedir?

hsdpa nedir

HSDPA Nedir?

Yüksek Hızlı Veri İndirme Erişimi anlamına gelen HSDPA (High Speed Downlink Pocket Access) şu anda hayatımızın en değerlisi olan internet bağlantımız için olmazsa olmaz bir terim. Peki, HSDPA nedir ve ne işe yarar?

Mobil iletişim standartları da cep telefonlarının her geçen gün ilerlemesiyle beraber farklılaştı ve geliştirildi. HSDPA terimi de bu geliştirmeler sonucunda elde edildi. Bu terim, yüksek hızda veri gönderme ve indirmeyi sağlayan bant aralığının ismidir.

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz internette kolayca gezinmemizi, kısa sürede indirme ve yükleme yapmamızı sağlayan mobil iletişim seçenekleri adım adım ilerledi. Bu serüven WAP teknolojisiyle başladı, GPRS ile devam etti. 2G bağlantısıyla beraber hayatımıza EDGE girdi ve son olarak bahsedeceğimiz HSDPA ile yaygın olarak kullanılan 3G hatta 3.5G bağlantı standardına kavuştuk.

HSDPA sayesinde 384 Kbps olan veri indirme hızı büyük bir sıçrayış yaşayarak 1.8Mbps’ye çıkarıldı.

HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) ve standart 3G gönderme hızının geliştirildiği bir standarttır. Buradaki gönderim hızı 384Kbps’den 5.76Mbps’ye ulaşmaktadır ancak yaygın olarak kullanıldığı söylenemez.

HSPA (High Speed Packet Access) de HSDPA ve HSUPA bağlantılarının karışı olarak kabul edilmektedir. Hala yaygın olarak kullanılan 3.5G teknolojisinin tanımlanmasında kullanılmaktadır. Standart 5.76Mbps gönderme hızına ve 14,4Mbps indirme hızına sahiptir.

HSDPA’nın Üstünlüğü Nedir?

HSDPA, eski telefonlarımızdan hatırlayacağımız üzere, GPRS bağlantısından 20 ve EDGE bağlantı hızından yaklaşık 7-8 kat daha hızlı şekilde veri indirilmesini sağlamaktadır. 3.5G bağlantısı anlamını da taşıyan HSDPA standardı daha da geliştirilerek birkaç ay önce hayatımıza giren 4.5G bağlantısının kullanılmasını sağladı.

HSDPA Teknolojisi Nasıl Kullanılıyor?

Neredeyse tüm telefondan internet kullanan kişiler 3G teknolojisinden haberdarken, aynı anlama gelmesine rağmen HSDPA nedir kafa karışıklığını da yaşamaktadır. Bu teknolojiden faydalanabilmek için kullanılan telefonların internet bağlantısını da desteklemesi gerekli. Akıllı telefon olarak adlandırılan hemen her telefon HSDPA yani 3G ve 3.5G teknolojisini desteklemektedir.

HSDPA ve türevleri bant aralıkları geliştirilerek günümüzde neredeyse 10 kat hızlı hale getirildi. Mobil iletişim standartlarını ilerletmek adına yapılan çalışmalar sonucunda günümüzde 4.5G teknolojisi sayesinde mümkün olan en hızlı iletişim seçeneği kullanılmaya başlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.