Yılların Devi Yahoo, Verizon’a Satıldı

İnternet dünyasının en eski markalarından olan Yahoo, iniş çıkışlarıyla dolu geçmişine son vererek 4.83 milyar dolara Verizon’a satıldı. Resmi olarak gerçekleşen satışa dair bilgiler haberimizde.

Marissa Mayer Yahoo

İnternet serüveninin neredeyse en eski ve köklü firmaları arasında yer alan Yahoo, her türlü yeniliğe kapılarını açsa da rakiplerinin gerisinde kalarak beklediği başarıyı bir türlü yakalayamamıştı. Her ne kadar inişli çıkışlı bir geçmişi olsa da sadık kullanıcıları sayesinde ciddi değer kaybetmeden bu günlere gelmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft dahil bir çok büyük firma tarafından satın alınma teklifleri alan firma, bunları red ederek yoluna devam etme kararı aldı. Şimdilerde zor günler geçiren Yahoo, kurtuluş yolu olarak bir teklif gelmesini beklediği iddialar arasındaydı. ABD’li telekom şirketi Verizon, satın alma işlemlerini hızlandırarak teklifini sundu ve iki şirket 4.83 milyar dolara anlaşma sağladı.

Anlaşma Yahoo’nun patentlerini kapsamıyor

Verizon ekibinin yaptığı açıklamaya göre satın almanın 2017’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Yapılan anlaşmaya göre Yahoo şirketi Alibaba, Yahoo Japan ve çekirdek olmayan patentler ismini değiştirecek olan Yahoo’da kalmaya devam edecek.

CEO değişikliği başarılı olmadı

Yükselme sağlayamayan şirket CEO değişikliği kararı alarak, Google üst yönetimindeki Marissa Mayer‘ı transfer etti. Getirilen yeni CEO’ya rağmen Yahoo, mobil reklam piyasasında sosyal medyanın devi Facebook ve internet devi Google‘ın gerisinde kalarak 440 milyon dolar zarar ettiğini duyurmuştu.

Yahoo satıldı, Marissa Mayer kazandı

Köklü şirketin satışa çıkmasından en çok faydalanan isim Google’dan transfer edilen Marissa Mayer oldu. Mayer, daha önce Google’ın sözcüsü ve üst düzey yöneticisi olarak görev yapan isimlerden. Geçtiğimiz dönemlerde sızdırılan belgelerde Yahoo CEO’su Mayer, şirketi satmayı başarı ve kovulursa 37 milyon dolarlık bir tazminat alacağı maddesi yer alıyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.