Rusya Nükleer Bomba İle Meteorları Yok Edecek

Olası bir meteor tehdidine karşı önlem almak isteyen Rus bilim adamları, nükleer bomba ile bu saldırıları önlemeyi planlıyor. Önerilere göre bu bomba sayesinde meteorların yok edilmesi ya da yönünün değişmesi sağlanabilir.

meteor-tehlikesi-

Dünyaya büyük bir meteorun yaklaşması durumunda neler yapılacağı, yıllardır bilim adamlarının en fazla merak ettiği ve bu konuda araştırma yaptığı konu. Kilometrelerce büyüklüğe ulaşabilen meteorları durdurmak için en iyi yolun onları yok etmek olduğunu düşünen bilim adamları, elbette bu durumun nasıl sağlanacağı konusunda henüz kesin bir bulguya ulaşmış değil. Sonuç olarak böylesi büyüklükteki meteorları Dünya’ya yaklaşmadan durdurabilmek hayli zor bir iş. Bu konuda da etkili önlemler almak ve meteorlara karşı nasıl bir atak geliştirileceğini saptamak isteyen NASA, bahsi geçen konuda çalışma yapacak bir komisyon kurma kararı almıştı. Bu komisyon da meteorları tehdit olarak algılayan ve onlara karşı önlem almak için harekete geçen ilk uzay araştırma kuruluşu haline geldi.

NASA tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ise bu konuda geride kalmak istemeyen ve aynı zamanda uzay araştırmalarında bir hayli yol kat etmiş olan Ruslar da aynı konu üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Rus araştırmacılar, tehlikeli meteorların dünyanın en güçlü bombaları ile yok edilmesi konusunda hem fikir durumda. Şu anda bilindiği üzere insanlığın sahip olduğu en güçlü bomba da nükleer reaksiyon ile patlayan nükleer bomba.

nukleer-bomba-09h

Bazı Rus araştırmacıları her ne kadar meteorların yok edilmesi gerektiğini düşünse de bazıları meteorun yön değiştirmesi gerektiğini yeterli buluyor ve nükleer bombanın da bu amaç ile kullanılması gerektiğine inanıyor. Yani bu insanlığın sahip olduğu en güçlü bomba, meteorun tam yanında patlatılacak ve oluşan etki de meteorun ilerleme yönünü biraz da olsa değiştirecek. Bu değişim ile birlikte meteor Dünya’yı ıskalayacak ve Dünya üzerinde yaşayan canlılar da herhangi bir tehlike teşkil etmeyecek.

Şimdilik bu konuda kesin bir neticeye ulaşılmış değil ancak Rus araştırmacıların söz konusu önerileri ne derece dikkate alınır bilemiyoruz. Zira nükleer bomba ile meteorun patlatılması insanlık ve Dünya’da yaşayan diğer canlılar için büyük bir tehlike arz edebilir. Bu nedenle meteorun yön değiştirmesinin daha iyi bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.