Karşınızda Yeni Sony Xperia X Serisi!

Mobil Dünya Kongresi kapsamında birçok firma başarılı ürünleri ile dikkat çekmeyi başarırken Sony de bu durumdan geri kalmadı. Japon firma Sony farklı segmentlere yönelik 3 yeni cihaz ile kongrede bombalarını patlattı. Yeni Sony Xperia X serisi üyesi olan bu 3 cihaz büyük ilgi topladı.

xperia-x-serisi

Mobil Dünya Kongresi hızla devam ediyor ve her gün karşımıza yepyeni teknolojik cihazlar çıkıyor. Samsung, HP ve LG’nin akıllı telefonları ile şov yapmasının ardından da sıra Sony’e geldi. Yeni Sony Xperia X serisi ile dikkat çeken firma Xperia X Performance, Xperia XA ve Xperia X modellerini tanıttı. Seride yer alan bu cihazlar farklı kullanıcıları hedef alırken aynı zamanda fiyat açısından 3 farklı segmente hitap edilmiş oldu.

Bu cihazların ortak özelliği olan 5 inç boyutundaki ekran Sony’den büyük bir hamle geldiğini gösterdi. 5 inçlik ekran boyutunun artık endüstri standardı halini almış olması elbette Sony’nin bu hamlesinin şaşırtıcı olmamasını sağladı. İşte kongrede büyük ses getiren Xperia X serisinin detayları!

  • Xperia XA

sony-xperia-xa

Xperia XA’nın serideki en mütevazi cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne kadar mütevazi olsa da cihazın özellikleri oldukça fazla ve başarılı. Zira Sony giriş sınıfı olan modelinde bile donanım dengesine büyük önem vermiş.

Xperia XA gücünü MediaTek MT6755 çipinden alırken 2 GB bellek ve 16 GB depolama alanına sahip. 720p ekran çözünürlüğü de 8 MP ön kamera ve 13 MP arka kamera ile destekleniyor. Cihazda Android Marshmallow ön yüklü durumda ve diğer iki modelde yer alan stereo hoparlör ile parmak izi okuyucu bulunmuyor. Bataryası ise 2300 mAh değerinde.

  • Xperia X

sony-xperia-x

Bu cihazın ilk farkı ekran çözünürlüğü ile ortaya çıkıyor. 1080p Full HD ekran çözünürlüğüne sahip olan Xperia X, grafik ve işlem gücünü de Snapdragon 650 ile Adreno 510’dan alıyor. Bunun yanı sıra cihazda 3 GB bellek ile 32 GB depolama alanı yer alıyor.

Şüphesiz ki Xperia modellerinin en iddialı olduğu alan fotoğraf. Xperia X ile Xperia Performance modellerinde de durum aynı. Xperia X Exmor RS sensör ile 22 mm geniş açılı ve f2.0 diyafram açıklığına sahip olan bir lens kullanıyor. Ön kamera 13 MP ve arka kamera da 23 MP çözünürlüğünde. Bunun yanı sıra Kestirimci Hibrit Otofokus sayesinde çok daha net fotoğraflar çekilebiliyor. Bu özellik ile yakalamak istenen hareketli objeye odaklanıldığında, objenin hareketi tahmin ediliyor ve böylece net kareler yakalamak mümkün hale geliyor.

Android 6.0 Marshmallow ile gelecek olan Xperia X modelinin beyaz, siyah, altın ve rose renk seçenekleri mevcut olacak.

  • Xperia X Performance

xperia-x-performance

Yeni Sony Xperia X serisi üyeleri arasındaki en güçlü model Xperia X Performance. Kamera açısından Xperia X modeli ile aynı özellikleri paylaşan cihaz farkını işlemci ve grafik işlemcisi ile ortaya koyuyor. 4 çekirdekli Snapdragon 820 işlemciye sahip olan Xperia X Performance grafik gücünü de Adreno 530 GPU’dan alıyor.

3 GB bellek ile 32 GB depolama alanı ile gelen cihazda bir de 2700 mAh gücünde bir pil bulunuyor. Bunların yanı sıra parmak izi okuyucu ile stereo ses sistemi de cihaza eşlik ediyor. Aynı durum Xperia X modelinde de geçerli. Son olarak da her iki cihazda çift SIM kart desteği bulunuyor.

Haziran ayı içerisinde birçok pazarda satışa çıkacak olan yeni Sony Xperia X serisi fiyatları ise Xperia XA için 299 Euro (yaklaşık 970 TL) ve Xperia X için 599 Euro (yaklaşık 1950 TL) olarak belirlenmiş durumda. Şu an için Xperia X performance modelinin fiyatı hakkında bir bilgi mevcut değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.