Bilgisayar Yavaşlamasına Son Veren Çözümler

Yavaş ya da sürekli takılan bilgisayar, hızlı olmaya bu kadar alıştığımız bir dünyada hayli can sıkıcı olabiliyor. İşte yavaş bilgisayarı hızlandırmanın birkaç yöntemi…

bilgisayar-hizi

Bilgisayarı Hızlandıran Yöntemler

Hem zaman kaybına neden olması hem de cihazın da daha çabuk ve fazla yorulmasına neden olan bilgisayarın yavaş çalışması gerçekten de istenmeyen bir durum. Bununla baş edebilmek için uygulanabilecek basit yöntemler mevcut! Bu yöntemler sayesinde yavaş bilgisayarınızla vedalaşıp istediğiniz hızda bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

Öncelikle masaüstünden başlamalısınız. Arka plan bilgisayarın hızına etki eden bir durum olduğu için sade, siyah bir tema tercih etmek daha faydalı olabiliyor. Aynı zamanda arka plan resimlerinin yüksek çözünürlüklü olması da bilgisayarın yavaşlamasına yol açabiliyor. Masaüstü arka planının yanı sıra, burada bulunan klasörlerin sayısı da önemli oluyor. Çok fazla ayrı dosya yerine bunları tek dosyada toplamak daha faydalı oluyor.

bilgisayar

Masaüstü bildirimleri de aynı şekilde bilgisayarı yavaşlatabiliyor. Özellikle mail kutusu gibi sıklıkla kontrol edilmesi gereken bildirim listelerinde doluluk görülürse, bilgisayar ağırlaşabiliyor. Bunun için mail kutusunu düzenli olarak kontrol etmek ve boşaltmak gerekiyor.

Kullanım Sıklığı da Hızı Etkiliyor

Bilgisayarlarda en zahmetli ve önemli tehlikelerden biri de virüsler. Virüsler dosya değişikliklerine, kayıplarına yol açtığı gibi bilgisayarı da yavaşlatıyor. Bu nedenle virüsten korunmak için antivirüslere ihtiyaç duyuluyor. Antivirüs programını bilgisayara yükledikten sonra otomatik taramalarla yetinmeyip, düzenli olarak virüs taraması yaptırarak kontrol altında tutmak gerekiyor. Virüs programları konusunda dikkat etmek gereken ise kaliteli ve hafif programların seçilmesi oluyor.

Akıllı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlar için de güncel sürümler oldukça önemli. Bilgisayarın çalışma hızı programın güncel olup olmamasıyla yakından ilişkili olabiliyor. Bunun için Windows güncellemelerini sürekli kontrol etmek ve gereken yüklemeleri yapmak gerekiyor.

bilgisayar

Dizüstü bilgisayarları kullanırken güç tasarrufu modunda kullanmak da bilgisayarın hızına olumlu etki ediyor. Sadece hız konusunda değil, bataryanın da ömrünü uzatabilmek adına bu işlem son derece faydalı oluyor. Dizüstü bilgisayarları fan soğutucu ile kullanmak da ısınma sorununu önlüyor.

Bilgisayar hafızasının gereksiz yere dolması da elbette bilgisayarı yavaşlatan sebepler arasında yer alıyor. Bu nedenle C ve D disklerinde kullanılan alanları en iyi şekilde yönetmek gerekiyor. Disklerde en az %25 boş alan olması, bilgisayarın yavaş çalışmasının önüne geçebilecek bir çözüm oluyor.

bilgisayar-temizligi

Gözle görülmese de bilgisayarın klavyesi ya da diğer bölümlerinde tozlanma söz konusu olduğunda yavaşlama görülebiliyor. Temizlik için saç kurutma makinesi kullanarak tozlardan kurtulmak mümkün oluyor.

Bilgisayarda kullanılmayan gereksiz programları kaldırmak da bilgisayarın çalışma hızına ciddi ölçüde etki ediyor. Bu programlardan kurtulmak için çalıştır ekranına msconfig yazarak, istenmeyen programları kaldırarak bilgisayarı hızlandırmak mümkün oluyor.

İnternette ziyaret edilen sayfalar geçmişte yer alıyor ve düzenli olarak silinmediğinde bilgisayar hafızasını doldurarak sabit diskte de geçmiş ön belleğe alınıyor. Uzun süredir kullanılan bir bilgisayarsa, ek 2 GB gibi bellek eklemek faydalı olabiliyor.

Bilgisayarın çalışma süresi arttıkça bellek kullanımı ve buna bağlı olarak bilgisayarın ağırlaşması söz konusu oluyor. Bunun önüne geçebilmek için çalışma süreniz uzunsa her üç saatte bir bilgisayarı yeniden başlatmak faydalı oluyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.