Amerikan Hükümeti Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi!

Amerikan hükümeti son günlerde hackerlar nedeni ile zor günler yaşıyor. Hackerlar bu kez de FBI ve DHS çalışanlarının özel bilgilerini çaldı ve internete sızdırdı.

fbi-hack

Amerika’da yaşanmış olan yeni hackleme olayı sonucunda FBI yani Federal Bureau of Investigation çalışanlarının içinde bulunduğu 30 bine yakın hükümet çalışanının özel bilgileri çalındı. Çalınan bilgiler internete sızdırılınca da büyük bir panik yaşandı.

Adalet Bakanlığı’nın e-mail hesabını ele geçirmiş olan hackerlar bu şekilde bakanlın kullanmakta olduğu özel ağa sızmayı da başardı. Çıkan bazı haberlere göre hackerlar yaklaşık 9 bin İç Güvenliği Bakanlığı çalışanı ve 20 bin FBI çalışanının kişisel bilgilerini ele geçirmeyi başardı.

Ele geçirilen bilgilerde Amerikan hükümeti çalışanlarının unvanları, isimleri ve iletişim adresleri internet üzerinde paylaşıldı. Paylaşılan bu bilgilerin hepsinin doğru olmadığı söyleniyor ancak yine de bir kısmı doğru bilgileri içeriyor.

fbi-dhs-hack

Söz konusu bilgiler DotGovs adlı kullanıcı tarafından Twitter uygulaması üzerinden paylaşıldı. Bu kullanıcı bilgilerin yer aldığı linki de #FreePalestine etiketi ile birlikte paylaştı. Ancak şu an için ele geçirilmiş ve paylaşılmış olan bilgilerin ne kadarının halka ulaştığı konusunda kesin bir bilgi yok.

Bu hususta açıklama yapan Adalet Bakanlığı sözcüsü, ele geçirilmiş olan bilgilerin hassas kişisel bilgiler içermediğini ve yalnızca sistemlerine yetkisiz bir giriş yapıldığını belirtti. Adalet Bakanlığı cephesinden böyle bir açıklama gelmesi üzerine FBI sessizliğini bozmadı ve herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu olay sonrasında hackerların kişisel bilgilere son derece rahat bir şekilde ulaşabiliyor olması elbette endişelerin artmasına neden oldu. Bu durumda Amerikan hükümeti hedef oldu ve hükümet yeterince önlem alınmadığı hususunda suçlamalar ile karşılaştı.

hacker

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Haziran ayında Amerikan hükümetine yapılmış olan siber saldırı yaklaşık olarak 22 milyon insanı etkilemişti. Öncelikle CIA’in internet sitesine yapılan bu saldırılar sonrasında Beyaz Saray’ın mail adreslerine de yapıldı. Bu saldırılar hükümet için son derece büyük bir tehdit olarak kabul edildi.

Teknoloji çağında yaşıyor oluşumuz elbette hiçbir sistemin erişilemez olmadığını bizlere gösteriyor. Elektronik ortam söz konusu olduğu sürece her türlü bilgiye ulaşmak ve daha fazla hackleme olayı ile karşılaşmak mümkün hale geliyor. Bu durumdan en fazla muzdarip olan Amerikan hükümeti ise hackerlar nedeni ile zor zamanlar yaşıyor. Bakalım hükümet bu durumlar için nasıl önlemler alacak?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.