iCloud Nedir?

iCloud Nedir?

iCloud, Apple’ın kullanıcılarına ücretsiz fotoğraflarını, videolarını, belgelerini, uygulama ve daha fazlası gibi depolama ihtiyacını gidermek için sunduğu hizmettir. Kayıt altına aldığınız tüm bilgiler, oturum açtığınız cihazla eşleşerek erişim sağlamanıza imkan sağlar. 2011 yılında Apple’ın MobileMe depolama hizmetini değiştiren iCloud, kullanıcılarına takvim, adres defteri, notlar, fotoğraflar ve Safari tarayıcısındaki yer imlerini Apple sunucularına kaydetmesini sağlar. Bir Apple cihazında yapılan değişiklikler, oturum açılmış tüm cihazlarınızda eş zamanlı senkronize edilir.

iCloud ne yapar?

ICloud abonelik servisi, kullanıcıların ayarlamaları üzerine tüm cihazlarında veya bilgisayarlarında bir kez yapmak zorunda kaldıkları Apple kimliğiyle iCloud’da oturum açarak başlar. Bundan sonra, bir cihazda yapılan değişiklikler, bu Apple Kimliğini kullanan diğer tüm cihazlarla senkronize edilir.

iCloud’u nasıl kurarım?

Kullanıcılar önce bir iOS veya macOS cihazında iCloud’u kurmalıdır; hesaplarına diğer iOS veya macOS cihazları, Apple Watch veya Apple TV’den erişebilirler. MacOS’ta, kullanıcılar Apple menüsüne gidip, Sistem Tercihleri‘ni seçip iCloud’u tıklatabilir.  Apple’ın kimliğini ve parolasını girip kullanmak istedikleri özellikleri açabilir. IOS’ta, kullanıcılar Ayarlar’a ve adlarına girdikten sonra iCloud’a gidebilir ve Apple kimliğini ve şifresini girebilir. Daha sonra özellikleri seçebilirler.

İlk kurulumu tamamladıktan sonra kullanıcılar, başka herhangi bir iOS cihazında veya MacOS bilgisayarında Apple kimlikleri ile oturum açabilir.

Windows cihazda iCloud kullanılabilir mi?

Bir Windows bilgisayarında, kullanıcılar önce iCloud for Windows’u indirip yüklemeli, Apple kimliğini ve parolasını girip özellikleri seçip Uygula’yı tıklatmalıdır. Microsoft Outlook , iCloud Mail, Kişiler, Takvim ve Hatırlatıcılarla eşleşir. Diğer uygulamalar iCloud.com’da mevcuttur.

iCloud için Sistem gereksinimleri

Bir Apple Kimliğini gerektiren hizmet, OS X 10.7 ve sürüm 5.0 çalıştıran iOS cihazları çalıştıran Mac’lerde bulunur. Fotoğraf paylaşımı gibi bazı özelliklerin kendi minimum sistem gereksinimleri vardır.

PC’lerde iCloud ile senkronizasyon yapmak için Windows 7 veya daha yenisi olmalıdır. PC kullanıcılarının Windows için iCloud’u kurması için bir Apple cihazına sahip olmaları gerekir.

Önemli özellikler

E-posta

Bir iCloud hesabı ücretsiz @ icloud.com e-posta adresini içerir – eski @me.com. Bu özellik isteğe bağlıdır, ancak kullanıcılar ücretsiz e-posta adresini iCloud Apple Kimliğini kullanmayı seçebilirler.

iPhone’umu Bul

iPhone’ımı Bul özelliği, kullanıcıların kayboldukları veya çalındığı taktirde iPhone, Mac veya iPad’lerini coğrafi olarak konumlandırmalarına, kilitlemelerine ve uzaktan silmelerine olanak tanır . Bu özellik ilk kez iOS 3 yazılım güncellemesinin bir parçası olarak 2009’da MobileMe kullanıcılarına ödeme yapmak için kullanılıyordu. Ertesi yıl iOS 4.2.1 yazılım güncellemesi ile ücretsiz olarak sunuldu.

Kayıp Mod olarak adlandırılan ek bir özellik, kullanıcıların eksik iPhone’larını kaybolmuş olarak işaretlemelerini sağlayan iOS 6 ile birlikte çıktı.

iCloud Fotoğraf Akışı

Fotoğraf Akışı servisi, başka bir cihazdan erişmek için otomatik olarak bir cihazın kamera rulosuna fotoğraf yükler ve depolar. Bir kullanıcı bir fotoğraf veya video çektiğinde, kayıtlı tüm cihazlarına aktarılır.

Ayrıca, kullanıcıların en son 1.000 fotoğrafını 30 gün boyunca ücretsiz olarak depolamalarını sağlar; zaman dolduğunda, dosyalar otomatik olarak diğer aygıtlardan kaldırılır. Hizmet ayrıca Apple TV ile de entegre.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi

Fotoğraf Kütüphanesi, kullanıcının iCloud’a yaptığı fotoğraf veya videoları otomatik olarak yükler. Kullanıcılar dosyalarına bir iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV, Mac veya PC’den veya iCloud.com’dan erişebilir. Bu özellik iOS 8.1 veya daha ileri bir sürümde kullanılabilir ve internet bağlantısı gerektirir.

Yedekleme ve geri yükleme

Kullanıcılar, ekran kilitliyken ve cihaz Wi-Fi ve bir güç kaynağına bağlıyken, iPhone’larını ve iPad’lerini otomatik olarak iCloud mobil hizmetine yedekleyebilir. Kullanıcılar ayrıca verilerini elle geri alabilir ve verileri bir iCloud yedeklemesinden geri yükleyebilir.

İndirme

Kullanıcılar, iTunes mağazasından, iBooks mağazasından ve App Store’dan satın alınanlar da dahil olmak üzere, indirmeleri dijital dolabına kaydedebilir ve diğer cihazlarda otomatik senkronizasyonu etkinleştirebilir veya el ile bunları yapabilirsiniz.

Kaydedilen ayarlar 

Kullanıcılar birden fazla cihazda bilgi girmek zorunda kalmamak için App Store’dan satın alınanlar ayarları ve verileri iCloud’a kaydedebilir.

iCloud Sürücüsü

Dosya barındırma hizmeti kullanıcıların tüm dosyalarını iCloud’da depolamasına ve herhangi bir iOS cihazından, Mac’ten veya bilgisayardan erişmesine olanak tanır.

Mac’lerde, kullanıcılar kaydettikleri dosyaları Belgeler klasörüne otomatik olarak iCloud Sürücüsüne kaydettirmeyi seçebilirler. Bir iOS cihazında, dosyalar yerleşik iCloud Drive uygulamasında otomatik olarak görünür.

iCloud Depolama Alanı

Kullanıcıları ücretsiz olarak 5 GB depolama alanı alıyor. ICloud servisi ücretli depolama planları da sunmaktadır. Müşteriler 50 GB depolama alanı aylık 0,99 dolar karşılığında satın alabilirler. 200 GB depolama maliyeti aylık 2.99 USD ve depolama masraflarının 2 TB’si aylık 9.99 dolar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.