Gözlüksüz 3D Görüntü Teknolojisi

Çin asıllı firma KDX, K3DX 3D teknolojisi ile gözlüksüz 3D görüntü yakalayabilme imkanını sunacak. CES 2016 fuarında bu teknolojiyi tanıtacak olan firma, üç boyutlu görüntüler için gözlük gereksinimini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

6 ve 9 Ocak tarihleri arasında Las Vegas şehrinde gerçekleştirilecek olan CES 2016 fuarı, kuşkusuz ki son günlerin en çok konuşulan etkinliklerinden bir tanesi. Fuarda boy gösterecek firmaların hangi teknolojileri sunacakları da elbette bir diğer heyecan verici unsur. Bu firmalar arasında yer alan KDX, fuarda en çok ilgi çeken isimlerden bir tanesi olacak gibi görünüyor.

K3DX teknolojisi ile üç boyutlu görüntülerin gözlüksüz izlenmesine olanak tanıyacak olan firma, son yılların en etkili teknolojilerinden bir tanesine imza atıyor. Daha önce benzer teknolojilere rastlamıştık ancak bu durum akıllı televizyonlarda beklenen etkiyi yaratmamıştı. Bunun yanı sıra HTC, Evo 3D modeli ile gözlüksüz 3D görüntü imkanını kamera ve oyun kategorilerinde kullanıcılarına sunmayı başarmıştı.

Yıllar geçtikçe elbette teknolojide de birçok gelişme meydana geldi ve 3D görüntü imkanını elde etmek adına çok daha ileri bir noktaya gelindi. Bu hususta en iyi örnek ise KDX firması oldu. Firma bu seneki CES fuarında K3DX teknolojisini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Firma projenin detayları hususunda herhangi bir açıklama yapmadı ancak fuarda tüm soru işaretlerini yok edecek gibi görünüyor.

K3DX’in bazı özelliklerinden bahsedecek olursak; üçüncü nesil mercek teknolojisi, derinlik kontrolü ve göz hareketi algılama özelliklerini bir araya getirmiş olan bu teknoloji sayesinde kullanıcılar üç boyutlu görüntü için gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeyecek. Ayrıca bu teknoloji, kullanıcıların gözlerine zarar vermeyecek ve görüntüler de yüksek çözünürlük kalitesinde rahatça izlenebilecek. Çoklu bakış açısı, görüş açısı ayarlama ve 2D içerik destekleme gibi özellikler de bu teknoloji ile birlikte gelecek.

KDX, bu teknolojinin gelişim sürecinde Dolby, Philips ve Akıllı Telefon ve Tablet Şirketler Birliği ile ortaklaşa bir çalışma yürütecek. Bunun yanı sıra geliştirilen bu teknoloji, akıllı cep telefonu, tablet, akıllı TV,  otomotiv, görüntüleme ve reklam endüstrisi gibi alanlarda sıkça tercih edilebilecek. Teknolojinin kullanım ağının geniş olması da kullanıcılara büyük avantajlar sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.