Windows 10 Şifre Depolama İddiasıyla Karşı Karşıya

Windows 10

Microsoft’un son sürümü Windows 10 hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Bu iddialarda, Windows 10’un kullanıcıların şifreleri ve verilerini otomatik bir şekilde kopyaladığı öne sürüldü.

Microsoft’un yakın zamanda kullanıma sunmuş olduğu Windows 10’un beklentileri tam anlamı ile karşılamadığı ve birçok kullanıcıdan da eksi not aldığı son zamanların fazla konuşulan konularından bir tanesiydi. Birçok cihaza yüklenmiş olsa da sürümde hala birçok hata barınıyor ve bu hataların giderilmesi için de güncellemeler yayınlanıyor. Daha önce hatalı bir güncelleme ile skandal dünyasına adım atan Microsoft, bu hataları düzeltmek için yeni güncellemeler peşinde olduğunu açıklamıştı. Ancak bunun üzerine bir skandal bombası daha patladı ve Windows 10’un şifre saklama özelliği olduğu iddiası ortaya atıldı.

Bir haber sitesinde yayınlanan habere göre skandallarla ün kazanmış bu işletim sistemi, kullanıcıların verilerini ve şifrelerini otomatik olarak kendi sistemine kaydediyor. Bu şekilde de bilgiler tehlike altına girmiş oluyor. Windows işletim sistemlerinde oturum açarken kullanılan isme göre veri depolaması yeni öğrenilmiş bir durum değil ancak haber sitesinde belirtilene göre Windows 10, verilerin yanı sıra kullanıcı hesaplarında yer alan şifreleri de bir bir depoluyor. Üstelik oturum açma sırasında güvenlik adına istenen parola da sistem tarafından kopyalanabildiği için dosya güncellemeleri de kullanıcı izni olmadan gerçekleşiyor. Tüm bunlar, kullanıcı bilgilerinin Microsoft ile paylaşılmasına neden oluyor ve kullanıcılar da kesinlikle bu hususta önlem alamıyor.

Veri ya da şifrelerin kaydedilmesi sadece Microsoft’un bu bilgileri görebileceği anlamına gelmiyor. Özellikle siber saldırıların sıklıkla yaşandığı şu dönemde, kullanıcı bilgilerinin hackerlar tarafından çalınması da muhtemel. Dosyaların yedeklendiği sistemde saklanan şifreler, küçük bir hack saldırısıyla bile başkalarının eline geçebilir. Bu durum da büyük bir tehlike demektir.

Tüm bu skandallara imza atarak kullanıcıların güvenini tamamen kaybetmek üzere olan Windows 10, ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşatmayı başardı. İşletim sisteminde hataların olması bir yana, kullanıcıların tehlikeye atılması çok daha ciddi bir olay olduğu için kullanıcıların diken üstünde oturduğunu söylemek mümkün. Çeşitli yenileme haberleri ile gündeme gelen Microsoft’un bu hatalı işletim sistemi hakkında ne yapacağı da merak konusu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.