Bilim İnsanlarından Elektrikli Otomobil Hakkında Üzen Açıklama

Elektrikli otomobil modellerinin yüzde yüz doğa dostu olmadığını açıklamış olan bilim insanları, kullanıcıların otomobillere olan güvenini tamamen zedeledi. İşte detaylar!

elektrikli-otomobil

Doğadaki dengelerin değişmesi ve çevrenin kirlenmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de sürekli şekilde kullandığımız ve günden güne de artış gösteren otomobiller. Yakıtlarını kullanırken ortaya çıkardıkları zehirli gazlar nedeni ile atmosferin içerik dengesine ciddi anlamda zarar veren otomobiller, elektrikli otomobil modellerinin günden güne gelişmesi ve artış göstermesi ile birlikte yavaş yavaş geride kalmaya başladı.

Uzmanların görüşü, yalnızca birkaç sene öncesinde piyasaya sürülmüş olan elektrikli otomobillerin çok yakın bir zamanda sektörü kontrolü altına alacağı yönünde. Akaryakıt ile çalışan otomobillere nazaran doğaya çok daha az zarar vereceğini düşündüğümüz bu otomobillerin sayısının artış göstermesi bize doğa için çok daha yararlı olacak gibi görünüyordu ancak bazı araştırmalara imza atan bilim insanları elektrikli otomobillerin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyor.

elektrikli otomobil

Peter Achten ve Victor Timmers isimli bilim insanları tarafından yapılmış olan bir araştırma, elektrikli otomobil modellerinin yaymış olduğu toksin miktarının da en az dizel araçların yaydığı toksin miktarı kadar fazla olduğunu ortaya çıkardı. Elektrikli araçların egzozdan çıkan toksinlerin salınımını gerçekleştirmediğini ancak farklı şekillerde toksin üretmekte olduğunu açıklayan bilim insanları, elektrikli araçların yalnızca kalkma ve durma eylemlerini yaparken bile en az dizel araçlar kadar toksin ürettiğini vurguladı.

Otomobillerin ortaya çıkardığı bu toksinler hem doğaya zarar veriyor hem de insanların sağlığı adına ciddi bir tehlike arz ediyor. Genellikle otomobillerden çıkan bu zehirli gazlara maruz kalan insanlarda da kalp hastalıkları ve astım krizleri sık sık meydana geliyor. Doğa kirliliğini ne kadar artırdığından bahsetmeye gerek bile yok.

Elbette teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan elektrikli otomobil modellerinin diğer otomobillere fark atması ve doğaya dost olması her birimizin beklentisiydi ancak yapılan araştırmalar ne yazık ki beklentilerimizin boş olduğunu gösteriyor. Ancak yine de ilerleyen zamanlarda üretilecek olan elektrikli otomobillerin ne marifetleri olacağını bilemeyiz. Bakalım günden güne gelişen teknoloji doğayı ve insan sağlığını korumak adına bu sektörde etkin rol oynayabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.