Batarya Ömrünü Artırmak İçin İpuçları

Günümüzde akıllı cep telefonu olmayan insanların sayısı bilindiği üzere son derece az. Her akıllı cep telefonu sahibinin bildiği gibi bu telefonların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de batarya ömrü. Ancak vereceğimiz ipuçları ile batarya ömrünü artırmak sizin için zor olmayacak.

batarya-ömrü-560x289

Öncelikle akıllı cep telefonlarının batarya ömrü sorunu bu cihazlarda fazlaca uygulama bulunmasından kaynaklanıyor. İnsanlar artık her işlerini mobil uygulamalar üzerinden halledebildiği için normal olarak uygulamaların sayısı da günden güne artıyor ve bu da şarj probleminin ortaya çıkması demek oluyor. Bu durumda kullanılmayan uygulamaların silinmesi yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra açık kalmış olan uygulamaların kapatılması da şarj sorununu ciddi anlamda çözecektir.

Telefonunuzda batarya kullanım özelliği olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu özellik sayesinde cihaz iki kat daha fazla tasarruf edebilir. Bu şekilde batarya ömrünün uzatılması da mümkün olacaktır. Ayrıca Wi-Fi ve Bluetooth gibi araçları da kullanmadığınız takdirde açık bırakmamalısınız.

ekran-parlakligi-3d

Ekran özellikleri de batarya ömrünü artırmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. Öncelikle ekran parlaklığınızı çok fazla yükseltmemeniz yararlı olacak ve böylece gözleriniz de yorulmayacaktır. Bunun yanı sıra tema ve duvar kağıdını siyah seçmeniz de size büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Son olarak da ekran karartma özelliğini en düşük süreye ayarlamalısınız. Ekran karartması sayesinde batarya ömrünüzü %5 oranında yükseltebilirsiniz.

Uygulamalarınızı güncel tutmanız sizin için yararlı olacaktır. Zira bazı uygulama güncellemeleri kullanılan şarj miktarını düşürmektedir. Elbette batarya ömrünü uzatan uygulamaları kullanmanız da bataryanın sağlığı açısından oldukça etkili olacaktır. Bu programlarda genellikle sizlere küçük ipuçları verilmekte ve şarjınızın azalmaması için yapmanız gerekenler iletilmektedir.

batarya-tasarruf-modu-s8s

Otomatik senkronizasyonlar da batarya ömrünün düşmanları arasında yer almaktadır. Bu nedenle kullanmadığınız otomatik senkronizasyonları kapatmanız yararlı olacaktır. Ayrıca telefonunuzun sizi dinlemesi özelliği mevcutsa bu özelliği de devre dışı bırakmalısınız. Batarya tasarruf modu da bu yolda size büyük destek olacaktır.

Görüldüğü üzere küçük ayrıntılara dikkat ederek batarya ömrü problemini bir nebze de olsa çözmek mümkün. Ancak elbette bu çözümlerin uzun süreli olması beklenemez. Bu yönde de bataryalı kılıflar ve taşınabilir şarj cihazlarını kullanmanız sizi batarya ömrünü artırmak adına kesin bir çözüme ulaştıracaktır. Elbette cep telefonunuzu tanımanız ve kullanacağınız ek ürünleri buna göre seçmeniz sağlıklı olacaktır.

1 yorum
  1. Bestami diyor

    Teşekkürler ama bitmiş batarya için bunlar işe yaramıyor. Batarya test programları var, onlar ile batarya durumlarına bakmak gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.