BMW AirTouch, CES 2016 Fuarında Yer Alacak

Ocak ayında düzenlenecek olan CES 2016 fuarında dikkat çekecek isimlerden biri de kuşkusuz ki BMW olacak. Dünya devlerinden bir tanesi olan BMW, yeni teknolojisi olan AirTouch’ı tanıtacağının müjdesini verdi. BMW AirTouch ile artık sürüşler daha güvenli olacak.

Lüks araba üretimi dendiğinde akla sınırlı sayıda marka gelmekte ve BMW de bu markalar arasındaki yerini almaktadır. Bugünlerde hem görünüm hem de kullanım açısından son derece etkili modeller üreten firma, gün geçtikçe otomobillerini çok daha kullanışlı hale getiriyor. Bunun son günlerdeki en iyi örneği de kuşkusuz ki AirTouch özelliği. BMW AirTouch söylentileri uzun zamandır kulaktan kulağa dolaşıyordu ancak firmanın CES 2016 kapsamında bu yeni teknolojiyi tanıtacağını açıklaması ile tüm söylentiler kesinleşmiş oldu. Ocak ayında Las Vegas şehrinde gerçekleşecek olan bu uluslararası fuarda AirTouch teknolojisi görücüye çıkıyor.

Görünüşe göre BMW, diğer birçok teknoloji firmasının yaptığı gibi CES 2016 fuarına ciddi şekilde hazırlanmış durumda. Hatırlanacağı üzere CES 2015 fuarında firma, Touch Command adlı bir kontrol teknolojisini görücüye çıkarmıştı. Bu yeni özelliğin de 7 serisi otomobillerde kullanılabileceğini duyurmuştu. Bu yıl da beklentileri yükseğe taşımış olan firma, AirTouch teknolojisi sayesinde “el hareketleri ile kontrol” sistemini bir adım daha ileri taşımış olacak. Fuarda, söz konusu teknolojinin alt yapısını gözler önüne serilecek. Peki, nedir bu AirTouch?

Bu ileri teknoloji özellik sayesinde kişiler, araçlarında yer alan multimedya ekran ile oldukça basit el hareketleri yaparak etkileşime geçebilecek. Böylece ekrana dokunarak işlem yapma zorunluluğu ortadan kalkacak ve kişiler ekrana uzanarak vakit kaybetmek ya da odaklanma sorunu yaşamak zorunda kalmayacak. Elbette bu özelliğin en büyük hedefi sürüş güvenliğine katkı sağlamak. Araca yerleştirilmiş olan hareket algılama sensörleri sayesinde üç boyutlu şekilde çalışan bu sistem, sürücü tarafından kullanılabilirken aynı zamanda sürücünün yanındaki yolcu da sisteme dahil olabilecek. Gerekli seçimlerim yapılması için de kapılara ve direksiyonlara yerleştirilmiş olan butonlar kullanılacak.

CES 2016’nın en fazla ses getiren katılımcılarından bir tanesi olacak gibi görünen BMW, yeni teknolojisi AirTouch ile şimdiden adından sıkça bahsettiriyor. Sistemin bütün özelliklerinin ve tanıtım videolarının da fuar kapsamında sunulması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.