Sürücüsüz Otomobil Teknolojisinde Son Gelişmeler

Sürücüsüz otomobil konusunda çalışmalar günden güne ilerliyor ve en kaliteli araç markalarından olan BMW, bu konuya el atarak yeni sürümünü hem sürücüsüz hem elektrikli olarak sunmaya hazırlanıyor.

bmw-surucusuz-aracÖnde gelen araç markalarından BMW CEO’su Harald Krüger, diğer yeni nesil teknoloji şirketlerinin yanı sıra geliştirilmiş çalışmalarla bu piyasadan büyük bir pay almayı hedefliyor. BMW markası zaten i serisi ile elektrikli araçlarıyla belli bir müşteri portföyüne sahip olarak, şimdi de iNext isimli sürücüsüz özelliğe sahip araçlarını satışa sunmak için çalışıyor.

Markanın hedeflerine göre otonom araçlar ilk olarak Çin’de 2021 yılında piyasada sunulacak. BMW, bu hedefleri için hem Intel ile hem de Mobileye ile iş birliği içerisinde bu çalışmaları yürütüyor. Kendi sürücüsüz ve elektrikli araçlarını üreteceği konusunda son derece iddialı olan BMW hakkında öne çıkan haberlerde araç paylaşım dikeyine de geçiş yapacağı bilgileri alınıyor.
Tamamen elektrikli ve otopilot özelliğe sahip iNext serisi BMW araçları, Automobile Mag’den alınan bilgilere göre 2021’de pazara sunulmasının ardından, 2025 yılında ise tamamıyla otonom BMW araçlar piyasada yer alacak.

bmw-inext

Diğer Araç Markalarının Çalışmaları

Elektrikli araçlar, şu anki otomobil piyasasında dünya çapında yalnızca %1’lik dilime sahip. Diğer otomobil markaları da bu piyasada yeni teknolojilerini sunmak için hızla çalışıyor. Mini de elektrikli otomobil çalışmalarını sürdüren markalar arasında ve 2019 yılında elektrikli modelinin satışa sunulacağı biliniyor. 2020 yılında da X3 modelinin elektriklisinin piyasada yer alacağı söyleniyor.

Elektrikli ve sürücüsüz otomobil teknolojisinde öne çıkan çalışmalarda markalar adeta birbiriyle büyük bir yarış halinde! General Motors’un Lyft yatırımı, Cruise Automation’ın satın alınması, Apple’ın otonom özelliklere odaklanması ve Tesla’nın otopilot özelliği üzerine çalışmalarını hatırı sayılır şekilde yoğunlaştırması, piyasa rekabetinin ciddi şekilde yükseleceğini gösteren durumlar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.