Microsoft, Edge Tarayıcısı ile Hüsrana Uğradı

Microsoft’un en büyük beklentisi, Windows 10 işletim sistemini duyurması ardından çöküşe uğramış olan İnternet Explorer’ın sonrasında tarayıcı anlamında eski günlerine geri dönmekti. Ancak ne yazık ki Microsoft istediği başarıya ulaşamadı.

Microsoft’un işletim sistemini destekliyor olan bir bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka bilgisayarınızda Windows’un bir sürümü bulunmaktadır. Bundan yaklaşık 7 – 8 yıl öncesinde de en çok tercih edilen internet tarayıcısı şüphesiz ki yine Microsoft’a ait olan Internet Explorer idi.  Ancak zaman geçtikçe Explorer şanını yitirmeye başlarken, yerini Chrome ve Firefox gibi başka tarayıcılara bırakmaya başladı. Bu tarayıcıların Explorer’dan çok daha güçlü ve hızlı olması elbette kullanıcıların bu tarayıcıya yönelmesinde büyük bir etken oldu. Bu durumdan sıkılmış olan Microsoft ise Windows 10 güncellemesi ile birlikte Microsof Edge tarayıcısını yayınladı. Ancak ne yazık ki beklenen başarı sağlanamadı.

Üç farklı kaynaktan alınmış olan raporlara göre, Microsoft Edge’in çöküşe sürüklendiği son derece açık bir şekilde ortaya çıktı. Net Applications’dan alınan bilgilere göre, Microsoft Edge’i tercih eden Windows 10 kullanıcılarının Ağustos ayındaki oranı yaklaşık %39 iken, bu oran Kasım ayında %31’e kadar gerilemiş durumda. Diğer bir kaynak olan StatCounter’a göre ise bu yıl Ağustos’ta kullanım oranı %15 iken, Kasım’daki oran ise %12,9’a gerilemiş. En son kaynak olan DAP’tan alınan bilgiler ise Eylül ayındaki oranın %24,6, Kasım ayındaki oranın da %22,4 olduğu yönünde.

Sonuç olarak, Microsoft’un Edge’i kullanıma sunması ile birçok kullanıcı, tarayıcıyı sadece merak ettiği için tercih etmiş durumda. Performans eksiklikleri ve birçok faktör nedeni ile gün geçtikçe kullanım oranının düşmesi ise Internet Explorer’ın kötü imajına dayanıyor. Bu durumun da devam etmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.