Nura Kulaklık Eşsiz Müzik Deneyimi Sunuyor!

Müzikseverler için devrim niteliğinde olan Nura isimli kulaklık Kickstarter sitesinden tekliflerini topluyor. Henüz projenin bitmesine 51 gün var ancak o kadar beğenildi ki hedefi 100 bin dolar olmasına rağmen şimdiden 500 bin toplamayı başardı.

kulaklık nura

Müziği hiçbir zaman yanından ayırmak istemeyenler için kulaklık özel bir öneme sahiptir. Ayrıca kulaklığın ses kalitesinin yüksek olması gerektiği kadar, rahat olması da son derece dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Nura da kulaklık teknolojisine yeni bir tarz getirerek kulak üstü yapısı içerisinde bir de kulak içi kulaklığı bulunarak kullanıcıların beğenisine sunulmakta.

Kickstarter projelerinden en hızlı ilgi çeken ve belirlediği hedefin 51 gün kala çokça üstüne çıkmasının sebebi de aslında bu. Üstelik Nura’yı diğer sıradan kulaklıklardan ayıran bir diğer özellik, kişiye özel adapte olarak kusursuz sesi vermesi. Kulaklık kişinin duyma yeteneğini ölçme ve buna adapte olarak, müziği en yüksek kaliteyle kullanıcısına dinletmekte. Benzersiz bir teknolojiyle donatılmış olan kulaklığın kullanıcıyı tanıyabilmesi için kişi ile eşleşme yapılması gerekiyor. Bunun için kullanıcının kulaklığı taktıktan sonraki ilk 1 dakika yeterli oluyor. 1 dakikanın ardından kullanıcıya müzik, duyabileceği en iyi kalitede sunuluyor.

kulaklık nura2

Duyma yeteneği de kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Tıpkı parmak izi gibi duymak da her kişinin ses frekanslarını duyma hassasiyetinin farklı olmasından ötürü ayırt edici özellikler arasında yer alıyor. İnsandan insana değişim göstermesine varıncaya kadar, aslında bir kişinin iki kulak arasında da algı farkı var ve Nura kulaklık her birinin en doğru şekilde duymasını sağlıyor.

Normalde her frekans için duyma alanı 20 dB altındadır. Ses dalgası kulağa girdikten sonra beynin algılanması için elektrik sinyallerine dönüşür. Beyine gelen sinyaller ses olarak algılanır ve geri iletilir. İşte bu geri iletilme sırasında da sesin kara noktalarının oluşumu gerçekleşir. Nura kulaklık kişiye özel çalışma özelliği sayesinde bu kara noktaları doldurduğu için kaliteli biz müzik deneyimi yaşanıyor. Nura’yı diğer kulaklıklardan daha farklı kılan özelliğiyse lightning port ya da USB port girişine uyumlu olarak cihazlara bağlanabilmesi oluyor. Aynı zamanda ilerleyen süreçte Android sürümlerinin de geliştirileceği söyleniyor.

kulaklık nura1

Nura, kullandığı bir mikrofonla kişiye hangi sesin geldiğini ve kulaktan geri çıkan zayıf sesi dinleyerek algılıyor. Bu sayede kullanıcıyı tanıyabilir ve ona adapte oluyor. Kulak içi algılamadaysa otoakustik emisyon ismi verilen teknoloji kullanılıyor. Çoklu profil oluşturmayı da mümkün kılan Nura kulaklık, beyin sinyallerinin en doğru şekilde gönderimini ölçerek çalışıyor. Kulak üstü bölümde kişinin ses frekanslarını izleyen özel teknolojisinin yer aldığı ilk sürücü bulunuyor ve derin bass seslerini duyuruyor. Kulak içi bölümdeyse ikinci sürücüyü kullanıyor ve en yüksek tonların duyulmasını sağlıyor.

Kulaklığın tasarımında dış ortamdan etkilenmemek için de her şey düşünülmüş; gürültü azaltma özelliği iki katı sunularak dinleme işleminin bir kez daha kusursuz olmasına mümkün kılıyor. Kulak içi ve kulak üstü olmak üzere iki kulaklık birleşimi olarak sunulan Nura’ya sahip olmak için 179 dolar ödemek gerekiyor. Bu fiyat muhtemelen Kickstarter projesi sonlana kadar daha da yükselecek. Uzmanların bile büyük beğenisini kazanan Nura kulaklık gerçekten de eşsiz özelliklerle bezenmiş durumda.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.