Dizüstü Bilgisayarlardaki Ses Kalitesi Nasıl Artırılır?

Dizüstü bilgisayarınızda müzik dinlemekten ya da film ve dizi izlemekten keyif alıyor ancak dizüstü bilgisayarınızın ses performansı sizi memnun etmiyorsa birkaç değişiklik ile bu performansı artırabilirsiniz. Peki, dizüstü bilgisayarlarda ses kalitesi nasıl artırılır?

ses-kalitesi

İster film izleyin, ister müzik dinleyin, ister de oyun oynayın bir fark olmuyor. Bir şekilde birçok kullanıcı dizüstü bilgisayarının performansından memnun değil ve ne yazık ki aradığı seviyeye ulaşamıyor. Eğer komple bir cihaz değişimi yapmaksızın ses performasınızı geliştirme yolları arıyorsanız size vereceğimiz tavsiyeler ile bunu başarabilirsiniz. Elbette bunlar herkes için geçerli olmayabilir ancak yine de bilgisayarınızın ses kalitesini bu yollar ile biraz da olsa geliştirebilirsiniz.

Ses kalitesi için öncelikle uygulama ayarlarını kontrol edin

Öncelikle kullanmakta olduğunuz uygulamalarda başlayabileceğiniz potansiyel seçenekleri yer alıyor. Başlangıçta uygulamanızın ayarlar kısmına göz atarak önünüzde neler olduğunu görmelisiniz. Örnek verecek olursak; Mac ya da Windows için Spotify uygulamasında Seçenekler kısmında Premium üyeler için yüksek kalite seçeneği yer alıyor.

iTunes programında ise öncelikle Tercihler’i açıp ardından Çalma/Oynatma bölümüne gelerek burada Ses Geliştirici seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol edebilir ve bu şekilde ses kalitesinin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz. Ses Geliştirici seçeneğinin sürgüsü ile oynayarak ses kalitesi hususunda dilediğiniz ayarlamaları da yapabilirsiniz.

İşletim sisteminde izlenecek adımlar

Uygulama ayarlarını yaptıktan sonra işletim sisteminizin ayarlarına da geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows üzerinde Denetim Masası’na sonra Ses sekmesine girin ve buradaki Hoparlör seçeneğine tıklayıp Özellikler bölümünü seçin. Karşınıza çıkan Geliştirmeler ve Gelişmiş seçenekleri deneyerek kensi ses deneyiminize en uygun olanı bu şekilde seçip kullanabilirsiniz.

Eğer varsayılan ses uygulamalarınız ve işletim sistemi seçenekleriniz sizi yeterince tatmin etmiyorsa üçüncü parti kullanabileceğiniz pek çok eklenti bulunuyor. Özellikle Mac ve iTunes ikilisi için size tavsiye edebileceğimiz eklentilerin başında BitPerfect geliyor. Bunun yanı sıra Boom 2 de Mac cihazınızın sesini çok daha temiz, yüksek ve zengin bir hale getirecektir.

ses-kalitesi

Hear adlı uygulama ise hem Windows hem de Mac işletim sistemleri üzerinde kullanabileceğiniz bir ses geliştirici uygulama. Bu uygulama hem kulaklık hem de hoparlör ile rahat bir şekilde kullanılabiliyor ve kullanıcılara da bolca seçenek sunuyor.

Windows için bir diğer seçenek ise DFX Audio Enhancer olabilir. Eğer Skype üzerinden konuşma yapıyor ya da internet üzerinden video yayını yapıyorsanız bu sizin için harika bir uygulama demektir. Varsayılan ayarlar çoğu zaman iş görüyor ve aynı zamanda isterseniz ekolayzer seçenekleri ile kendize göre düzenleyebiliyorsunuz.

Donanım ve ekstra cihazlar

En başarılı ses uygulaması seçenekleriyle bile bazı zamanlarda dizüstü bilgisayarınızın ses kalitesi kötü olabiliyor. Bu noktada değerlendirebileceğiniz birçok donanımsal seçenek mevcut. Bunun için kesinlikle uzman olmanıza gerek yok. Küçük bir araştırma ile dizüstü bilgisayarınıza birkaç ek cihaz ekleyebilirsiniz. Eğer cihaza bağlanan kablolar sizi rahatsız edecekse Bluetooth teknolojisine sahip olan kulaklıklarını tercih etmeniz mümkün.

Bir diğer seçenek olarak da taşınabilen çeviricleri tercih edebilirsiniz. Örnek verecek olursak; 7.1 Surround ses desteği sağlayan tanışabilir ses kartı Creative Sound Blaster E5 bu hususta başarılı bir ürün ve bilgisayara direkt USB ile bağlanabiliyor olması da büyük avantaj. Ülkemizde satışı olmayan Schiit Fulla ve Audioquest DragonFly da diğer kompakt ve daha ucuz çözüm seçenekleri. Eğer bütçe sorununuz yoksa Creative Sound Blaster X7 kesinlikle mükemmel bir harici ses kartı desteği olacaktır.

Kısacası, dizüstü bilgisayar üzerindeki ses zinciri birçok elemente bağlı olarak değişim gösteriyor ve bunların arasında kopukluk olmaması son derece önemli. Uygulamalarınızı başarılı bir şekilde kurup ayarladıktan sonra hala bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsanız her bütçeye uygun bir donanım çözümü mevcut.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.