Volkswagen Ameo ile Polo Classic’in Geri Dönüşü

Geçtiğimiz yıl yaşanan emisyon skandalı nedeni ile gündemden düşmek bilmeyen Volkswagen 2016 Auto Expo öncesinde gerçekleştirdiği bir etkinlik ile Volkswagen Ameo modelini tanıttı. Bu modelin en çok dikkat çeken yönü ise Polo Classic modeline benzemesi.

volkswagen-ameo-

Emisyon skandalı sebebi ile büyük sıkıntı yaşamış olan Alman firma Volkswagen yaptığı yenilikler ile bu skandalı unutturmak istiyor. Firmanın son yeniliği ise Volkswagen Ameo oldu. Ameo, 1990lı yıllarda piyasaya sürülmüş olan Polo Classic modelini andırması ile büyük dikkat çekti. Bu noktada firmanın biraz nostalji yaptığını söylemek mümkün.

Firma tarafından tanıtılan Ameo modeline tam anlamı ile yeni bir model demek mümkün değil. Eskiyen PQ25 platformu üzerinde yer alıyor oluşu da bu durumun nedeni. Ancak çok daha geniş bir bagaj hacmi sunması ile bu modele yeni bir Polo modeli demek mümkün.

volkswagen-ameo-polo

Ön tarafından bakıldığında araca neden Polo dediğimizi anlayabilirsiniz. Ancak arka tarafa geçtiğimizde farklı stop lambaları ve arka bagaj çıkıntısı sayesinde modelin Polo’dan farklılaştığını görüyoruz.

Hindistan standartlarına kıyasla yüksek bir donanıma sahip olan Volkswagen Ameo hız sabitleme, çift ön hava yastığı, bluetooth bağlantısı, MirorLink, arka havalandırma çıkışları, ön kol dayama, geri görüş lambası ve otomatik olarak kararan iç dikiz aynası gibi kaliteli donanımlara sahip.

volkswagen-ameo-ic-tasarim

Firmanın ürettiği bu yeni sedan modelinde 1.5 litre ve 1.2 litre olmak üzere iki adet motor seçeneği olacak. 1.5 litrelik TDi dizel motor 5 ileri düz vites, 7 ileri çift kavramaları DSG şanzımana sahip olacakken aynı zamanda 88 hp güç üretebilecek. 1.2 litrelik 3 silindirli motor ise 5 ileri düz vites seçeneğine sahip olacakken 75 hp güç üretebilecek.

2016 senesinin ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan Volkswagen Ameo ilk olarak yalnızca Hindistan pazarında alıcılara sunulacak. Ancak gelen talepler doğrultusunda firma Avrupa pazarında da bu aracın satışlarına başlayabilir.

Orta halli bir araç olarak karşımıza çıkan Ameo, yine de görüntüsü ve donanımı ile artı puan kazanıyor. Özellikle Polo Classic modelini andırması ile Volkswagen tutkunlarının gözdesi olabilir. Bakalım Hindistan sonrasında Volkswagen Ameo Avrupa ülkelerine açılabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.