Sürücüsüz Tesla Devri Başlıyor!

Tesla bugüne dek üretmiş olduğu araçlarında her ne kadar otomatik sürüş modlarına sahip olsa da bir sürücüye ihtiyaç duyuluyordu. Ancak yeni yayınlanmış olan güncelleme ile sürücüsüz Tesla devri başlıyor ve araçlar artık sürücüsüz olarak gidebilecek.

tesla-model-x----f

Tesla, sahip olduğu güncel teknolojileri ve otomatik sürüş yetenekleri ile kullanıcısını ciddi anlamda memnun bırakmayı başarıyor. Ancak elbette kullanıcılar hep daha fazlasını istiyor. Bu hususta da araçlarını uzaktan kontrol edebilmek isteyen kullanıcılar bir imza kampanyası bile başlatmıştı. Bunun üzerine de Tesla konu ile ilgili olarak kasım ayında bir açıklama yaptı. Bu açıklamada sistemin hazır durumda olduğu ancak güvenlik hususundaki testlerin hala devam ettiği belirtildi. Yine de güncellemenin kısa süre içerisinde geleceği vurgulandı.

Bilindiği üzere sürücü olmadan kullanılabilen tek araç Tesla değil. BMW 7 serisi ve Mercedes E serisi de bu kervana dahil olmuş durumda. Bu serilerin 2016 modellerinde yer alan otomatik sürüş özelliği nihayet Tesla’ya da geldi. Tesla Model X ile Model S kullanıcıları araç yazılımlarını 7.1 sürümüne yükselttikleri takdirde bu özelliği anında kullanmaya başlayabilecek.

tesla-model-s-44

Bu özelliğin belirli sınırları bulunuyor. Kullanıcılar araçlarını maksimum 12 metre civarında hareket ettirebilecek ve bunu 8 km/s‘lik bir hızla yapacak. Bu güncelleme sayesinde aracı park ederken de daha rahat bir kullanım söz konusu olacak. Bu şekilde garaj kullanan kişiler için garaja giriş çıkışlarda yaşanan küçük kazalar da bu güncelleme sayesinde son derece kolay bir şekilde engellenebilecek.

Şimdiden hayli dikkat çekmiş olan bu güncelleme araba tutkunlarının da yüzünü güldürmüş durumda. Elbette sürücüsüz Tesla projesinin ilerleyen dönemlerde çok daha gelişmiş bir hale gelmesi muhtemel.

1 yorum
  1. Hakan diyor

    Sürücüsüz kullanmanın mantığı nedir hacı, yanlayamadıktan sonra ne anlamı var 😀

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.