Ford’dan Çılgın Proje: Lastik Bisiklet

Ford, son günlerde yapmış olduğu patent başvurusu ile dillerden düşmüyor. Lastik bisiklet olarak değerlendirebileceğimiz projede Ford, otomobilin arka tekerleğini elektrikli bir bisiklete dönüştürmeyi hedefliyor.

Oldukça ilgi çekici fikirler sayesinde sektörde dikkatleri üzerine toplamayı başaran Ford, bu kez yepyeni bir proje ile karşımızda ve bu proje emin olun hepimizi şaşırtacak. Patent başvurusunda otomobilin arka tekerleğini bir bisiklete dönüştürmeyi hedeflemiş olan Ford, her an her araçta taşınabilir bir bisiklet bulundurma fikrini hayata geçirmek için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Hazırlanan projede, yerinden kolay bir şekilde çıkarılabilecek olan bir arka tekerlek sistemi ile elektrikli bisiklet elde edilebilecek. Elbette proje daha önce görülmemiş bir yeniliğe adım atıldığını bizlere gösteriyor.

Peki, bu sistem nasıl işlev gösterecek?

Öncelikle bahsi geçen elektrikli bisiklet tekerlek göbeğine yerleştirilmiş olacak. Yapılan başvuruda yer alan çizimlere göre aracın arka tekerleği, bütünleşik şekilde kaliperleri, fren diski ve göbeğinde yer alan motor ile birlikte yerinden sökülüyor. Aracın bagajındaki üst yapı ile birleştirildiğinde de tek tekerleğe sahip olan elektrikli bir bisiklet haline geliyor. Bu teknolojinin hepimize ortak bir anıyı hatırlattığı kesin: Batman’in aracı Batmobile.

Sistemin amaçlarından bir tanesi şüphesiz ki sürücülerin yoğun trafikten kısa sürede kurtulabilmesi. Bu şekilde trafiğe hızlı bir çözüm yolu üretilebiliyor ve sürücüler için hem zaman hem de enerji kaybının önüne geçmek mümkün hale geliyor. Bu hususta ayrıca fazla oranda kullanılmayan yedek lastiğin bu proje için uygun olabileceği konuşuluyor.

Şu anda araç tekerleğinde taşınabilen elektrikli bisiklet  yani lastik bisiklet projesi ile karşımıza çıkmış olan Ford, çok daha çılgın projeler ile bizleri şaşırtmaya devam edecek. Yalnızca bu yıl 6 bin patent başvurusu yapmış olan Ford’un projeleri arasında fosforlu kaporta gibi ilgi çekici fikirler de yer alıyor. Diğer üreticiler ve aynı zamanda sürücüler tarafından ufuk genişleten bir fikir olduğu düşünülen bu proje, şimdiden büyük beğeni toplamış durumda. Bakalım firma bu projede başarı sağlayabilecek mi? En önemlisi de bu fikir gerçekten sürücüler için yararlı olabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.