Volkswagen’den Audi Yazılım Hilesi İtirafı

Volkswagen, Alman Bild gazetesinin de geçtiğimiz hafta gündeme getirmiş olduğu Audi modellerinin otomatik vites kutusuna saklanmış emisyon hile yazılımı iddiasını kabul etti. İşte Audi yazılım hilesi hakkındaki detaylar!

audi-yazilim-hilesi

Volkswagen geçtiğimiz yıl ortaya çıkmış olan dizel motorlu araçların emisyon testlerinden geçebilmesi adına hazırlanmış hile yazılımı skandalı hususunda gündemde uzunca bir süre büyük yer edinmişti. Bu skandalı geçiştirmek adına birçok adım atan Alman otomobil devi ne yazık ki gittikçe dibe batıyor.

Almanya’nın popüler gazetelerinden bir tanesi olan Bild geçen hafta ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından Audi marka araçlarda yeni bir hile yazılımının yer aldığını iddia etmişti. Bu haber ile ortalık fena halde karıştı ve gözler Volkswagen’e çevrildi.

Volkswagen’den Audi yazılım hilesi itirafı geldi

Alman gazetesi Bild’in iddiasına göre otomatik vitesli Audi marka otomobiller, emisyon testine girdiğini anladığı anda vites mekanizması ile oynayarak normal sürüşte meydana gelen CO2 emisyonundan çok daha düşük bir değerde emisyon yaratmayı başarıyordu.

Çevre Koruma Ajansı bu yeni Audi yazılım hilesi hakkında tam detaylı testler yapmaya başlayacakken Volkswagen grubu şimdi de bu yeni yazılım hilesinin varlığını kabul etti. Söz konusu gelişme ile birlikte Volkswagen’in ABD ve dünyadaki durumunun çok daha kötü hale geleceği tahmin ediliyor.

audi-yazilim-hilesi

Volkswagen’in para cezaları dudak uçuklatıyor!

Hali hazırda ABD’de yaklaşık olarak 17 milyar dolar ceza ödemek zorunda olan Volkswagen grubunun bir bu kadar daha ceza alacağı gündeme gelecek gibi görünüyor. Bu rakamlara Avrupa ve diğer ülkelerde Volkswagen aleyhine açılmış olan tazminat davalarındaki para cezalarının dahil olmadığının da altını çizelim. Son olarak da firmanın hissedarlarına ödemek zorunda olduğu bir 10 milyar dolarlık para cezası daha bulunuyor.

Şimdi hissedarlar, firma yönetimini bilerek ve isteyerek yasal olmayan işlemler uygulama sureti ile firmayı zarara sokmaları ve hisse değerlerinin de düşmesine neden olmaları sebebi ile meydana gelen zararı firmadan tahsil edecek. Audi yazılım hilesi ile firmanın hissedarlarına ödemek zorunda olacağı hasar tazminatının da katlanacağı tahminler arasında yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra ABD’nin Volkswagen otomobiller üzerindeki incelemeleri çok daha derinleştirmesi bekleniyor. Yani bu noktada bambaşka hile ve skandalların gün yüzüne çıkması olası bir durum. Bakalım skandalları ile gündemden düşmeyen Alman otomobil devi Volkswagen ağır tazminatların altından kalkmayı başarabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.