SpaceX Mars Gezegeninde Koloni Kuracak!

Son zamanlarda yaptığı roket denemeleri ile sık sık gündeme gelmiş olan SpaceX bu kez Mars’ta koloni kurmayı hedefliyor. Şu anda tüm hatları ile SpaceX Mars gezegeninde kuracağı koloni için hummalı bir çalışma içerisinde.

spacex_fadwd4

Kısa bir süre öncesinde SpaceX atmosfer dışına çıkarak yörüngeye bir uydu bırakan ve sonrasında da yüzeye geri inen başarılı bir roket testi gerçekleştirmişti. Bu büyük başarının ardından bir başka roket testine paçaları sıvayan SpaceX bu kez de Falcon roketini fırlatmış ancak roket ne yazık ki başarılı olamamıştı. Bu iki test sayesinde tüm dikkatleri üzerine çekmiş olan SpaceX tarafından çarpıcı açıklamalar yapıldı.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Hong Kong’da katılmış olduğu bir festival sırasında son derece ilgi çekici açıklamalar yaptı. Özellikle Mars sevdası ve çılgın planları ile yakından tanıyor olduğumuz Musk, en sonunda Mars gezegenine insan gönderme amacı ile bir program planladıklarını açıkladı. Ancak şu an yapılan planlamaların henüz sona ermediğini de söyleyen Elon Musk, koloni iddiasını da böylece ortaya attı.

Ünlü CEO, yaklaşık 2025 senesinde SpaceX’in Mars’ta koloni kurabileceği iddialarında bulundu. Bilindiği üzere bugüne dek uzayda koloni kurma adına yapılan çalışmaların tümü NASA’ya aitti ancak şu anda SpaceX Mars gezegeninde koloni kurma planları ile NASA’ya ortak oldu. Daha doğrusu NASA bu unvanı SpaceX ile paylaşmak durumunda kaldı.

spacex--mars

Elon Musk açıklama yaptığı festivalde sorulan sorulara da yanıt vermeyi ihmal etmedi. Neden Mars gezegeninde koloni kurmak istediklerini soran kişilere yanıtı ise son derece felsefik şekilde oldu. Ünlü CEO bu durumun hem bilim hem de insanlık için son derece büyük bir adım olduğunu ifade etti. Ayrıca insanların başka gezegenlerde yaşayıp yaşayamayacağını öğrenmeleri gerektiğine de değinen Elon Musk, gerçekten Mars gezegeni ile yakından ilgilendiğini vurguladı.

SpaceX Mars gezegeni ile ilgili yaptığı çalışmalarda kesinlikle geri gidecek gibi görünmüyor. Özellikle Elon Musk’ın ölmeden önce Mars gezegenine gitmek ya da birini oraya ulaştırmak için adeta ant içmiş olması bu durumun en büyük kanıtı. Ancak şurası kesin ki, ünlü CEO’nun da dediği gibi bu adımlar insanlık için büyük önem taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.