Türk Girişimciden, Yerli Drone: OTANTİHA

Türk girişimci genç tarafından hayata geçirilmiş olan OTANTİHA Projesi kapsamında yerli drone üretimi gerçekleşecek. İşte tüm detaylar!

yerli_drone

Bilindiği üzere dronelar günümüzün en popüler hava taşıtları haline gelmiş durumda. Bu hususta da Parrot ve DJI isimli firmalar bayrak yarışı içerisindeler. DJI daha çok pahalı ve daha profesyonel ürünler sunarken Parrot ise her kesime hitap edebilecek olan ürünleri satışa sunuyor. Ancak bu iki firmanın yanı sıra birçok üretici firma da droneların üretimini gerçekleştiriyor. Yani piyasa gittikçe kızışıyor ve her gün ortaya yeni drone teknolojileri çıkıyor. Bu hususta bugüne kadar birçok gelişme yaşanmış olsa da ilk kez bir yerli drone girişimi yapıldı ve bu girişim göğsümüzü kabartmayı başardı.

ODTÜ Teknokent ve Tübitak Bireysel Genç Girişim Programı’ndan aldığı destekler sayesinde bu girişime imzasını atmış olan Murat Sağlam isimli girişimci genç, OTANTİHA Projesini ismini verdiği bu girişimi sayesinde ticari amaçlı yerli drone üretimi gerçekleştirecek.

Aynı bildiğimiz dronelar gibi tabletler, akıllı telefonlar ve Wi-Fi üzerinden iletişim kurabilecek olan bu drone, özellikle DJI ürünlerinde gördüğümüz takip sistemine benzeyen sistemler ile donatılacak. Bunun yanı sıra elbette kamera desteği de sunacak olan Otantiha, bu şekilde DJI ve Parrot firmalarına ülkemizde geçit vermeyecek ve yerli bir drone olarak pazara giriş yapacak.

yerli-drone

Rakiplerinden farklı olarak modüler bir yapıya sahip olacak olan bu yerli drone, kullanış amacına göre değişebilen ihtiyaçlara ilişkin aparatlar sunacak ve bu aparatlar isteğe göre sökülüp takılabilecek. Bunun yanı sıra bu drone kullanım şekline göre de geliştirilebilecek. Bütün gerekli standartlara uygun bir hale getirilmiş şekilde piyasaya sürülecek olan ve Murat Sağlam tarafından geliştirilmeye devam eden bu yerli drone’un hedefi yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda yurt dışında da popülarite sağlayabilmek ve ülkemizin adını her noktada duyurabilmek olacak.

Ülkemize kazandırmış olduğu bu başarıdan ötürü Murat Sağlam’ı elbette tebrik etmek gerekir. Şu anda bu yerli drone hakkında az bir bilgiye sahip olsak da ilerleyen zamanlarda daha net bilgilere ulaşabileceğiz. Bu yerli drone’un gelişmelerini sabırsızlıkla ve merakla bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.