Önümüzdeki Yıl Çok Konuşulacak Teknoloji Trendleri

Gelişen teknoloji ile birlikte bu alandaki trendler de günden günde değişiyor ve aynı zamanda gelişme gösteriyor. Peki, önümüzdeki yıl adından sık sık bahsettirecek olan teknoloji trendleri hangileri? İşte detaylar!

teknoloji-trendleri

Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesi ile teknoloji alanındaki trendlerin de değiştiğini görmek mümkün. Yıllar ve hatta aylar içerisinde yepyeni teknolojilerin ortaya çıkıyor olması elbette kullanıcıların internet üzerinde içerik tüketim alışkanlıklarının değişim göstermesine neden oluyor. Özellikle sektörün yönelimi ile birlikte ortaya çıkan bu teknoloji trendleri ile bu alanlarda faaliyet gösteren girişimler de büyüme potansiyelini artırıyor demek mümkün.

Her yıl olduğu gibi bu yılın sonu yaklaşırken kurumsal içerik siteleri sonraki yıl trend olacağını tahmin ettikleri 4 önemli teknolojiyi seçti. Tahminlere göre önümüzdeki yıl içerisinde de dikkat çeken teknoloji trendleri bu yıla göre farklı olacak. Özellikle geçtiğimiz yıl kendini göstermiş olan VR içerikleri / artırılmış gerçeklik uygulamaları, canlı yayın platformları, sohbet botları ve yapay zeka 2017’nin öne çıkan teknolojileri arasında yer alacak.

VR içerikleri / Artırılmış gerçeklik uygulamaları

Geçtiğimiz yılda ciddi anlamda öne çıkmış olan sanal gerçeklik teknolojisi adından en fazla bahsettiren teknolojiler arasında yer aldı. Ancak önümüzdeki yıl bu çok konuşulan teknoloji yerini artırılmış gerçeklik teknolojisine bırakacak gibi görünüyor. Gerçek dünya ile dijital dünyayı harmanlayan artırılmış gerçeklik teknolojisi Apple gibi teknoloji devlerinden pek çok yatırım alırken aynı zamanda bu teknolojiye yönelik içerikler de ciddi önem kazanmış durumda. Bu nedenle de önümüzdeki yılın teknoloji trendlerinden bir tanesi artırılmış gerçeklik teknolojisi olacak.

teknoloji-trendleri

Canlı yayın platformları

Son dönemde özellikle Twitch ve YouNow gibi canlı yayın platformları kullanıcıların beğenisi toplamayı başardı. Bu platformlar ile birlikte Facebook’un da canlı yayın hizmetine adım atması ve canlı yayın içeriklerinden gelir elde etmek istemesi ile canlı yayın platformlarının önem kazandığından ve önümüzdeki yıl da bu önemini koruyacağından bahsedebiliriz. Ancak girişimciler için sıfırdan bir canlı yayın odaklı sosyal ağ kurmanın büyük bir risk olduğunu ekleyelim. Zira hali hazırda ciddi boyutlara ulaşmış olan pek çok platform bulunuyor.

Sohbet botları

Sosyal medya platformlarında markaların müşteri desteğini artırması ve artık müşteri taleplerine yetişmenin zor hale gelmesi sohbet botlarının gelişiminde son derece önemli bir rol oynamıştır. Söylenenlere göre önümüzdeki yılın pazarlama trendlerinden bir tanesi olacak olan gelişmiş sohbet botları üzerinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yıl sohbet botu hususunda çalışmalar yürüten internet girişimcileri önemli değerlendirmeler alıyor ve tahminlere göre önümüzdeki yıl özellikle yapay zeka teknolojisine yönelik yatırımlar ile sohbet botlarıının daha da yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Teknoloji trendleri arasında belki de en dikkat çekeni: Yapay zeka

Bu yılın teknoloji trendleri arasında büyük bir yer edinmiş olan yapay zeka, önümüzdeki yıl da adından sıkça bahsettirecek gibi görünüyor. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, akıllı saatlerden akıllı ev ürünlerine ve robotlara kadar pek çok alana yayılacak olan yapay zeka teknolojisinin bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da gelişimini sürdürerek akıl almaz noktalara ulaşacağı tahmin ediliyor. Hatta özellikle robotlarda kullanılacak olan bu teknolojinin insanların önüne geçebilme ihtimali bile mevcut.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.