Drone Teknolojisi Tarımda da Kullanılacak

Son zamanların en popüler teknolojik cihazlarından biri olan dronelara ilgi büyük! Drone teknolojisi sayesinde şimdi de tarım arazilerinin ilaçlanması kolaylaşacak!

drone teknolojisiTarım arazilerinin güvenliğinin sağlanabilmesi adına Japonya, tarlalarda zarara neden olan böceklerin ilaçlanmasını insansız hava aracı olan dronelar ile sağlayacak. Aslında tarım arazilerinde ihtiyaç olan ilaçlama işlemleri için hava aracı kullanılması durumu yeni bir teknoloji değil. Ancak doğrudan insan müdahalesine gerek kalmadan ilaçlamanın yapılması dronelar sayesinde bir ilk olacak.

Tarımın en önemli iş imkânlarından biri olduğu Japonya’da arazilere zarar veren haşerelerin öldürülmesinde pratiklik ve hız büyük önem taşıyor. Japonya’da üretilen ürünler için topraksız üretim yöntemleri kullanılıyor ve bununla beraber şeker pancarı, buğday, pirinç ve çay gibi ürünlerin yetiştirilmesi için çalışılıyor.

drone teknolojisi 2Dolayısıyla birim alandan elde edilecek verimin artırılması da hız ve pratikliğe dayanıyor. İnsan gücünün başaramayacağı bir hız ve pratiklik söz konusu olunca da teknolojiden faydalanıyor. Bu nedenle bu işi en hızlı ve pratik şekilde yapmanın yolu tarımda drone teknolojisi kullanılması çiftçiler için son derece yardımcı olacak.

Topraktaki pestisit yani zararlı organizmaların üremesi için yapılması gereken ilaçlama görevini üstlenecek dronelerın bu hizmeti aynı zamanda kızıl ötesi ışınlar ve termal kameralar ile de desteklenecek. Optim isimli şirket ve Saga Üniversitesi iş birliği ile yürütülecek bu proje kapsamında tarım arazilerindeki haşere ilaçlaması hızlı, etkili ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesinden kurtaracak bir yöntem.

drone teknolojisi 3

Proje henüz test aşamasında olsa da yetkililere göre şu anda bile 50 farklı tür haşere imhasında dronelar son derece etkili bir biçimde çalışabiliyor. Agri Drone isimli insansız hava aracı ilk önce Saga şehrinde patates ve soya bitkilerinin korunması için kullanılacak. Eğer bölge çiftçisi tarafından kullanılan kimyasal ilaçlar ret edilirse, Agri Drone bir başka çözüm dahilinde kullanılabilecek. Bu da zararlı haşereleri elektrik enerjisi ile yok etmesi olacak.

Hali hazırda tarımla mücadelede kullanılan hava araçlarından farklı olarak Agri Drone bağımsız şekilde hareket edecek ve bunun yanı sıra özerk bir hedefleme ve devriye sistemine de sahip olacak. Agri Drone hakkında yapılan ön anketler sonucunda Japonya’daki çiftçilerin bu çalışmaya sıcak baktığı belirlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.