Java Nedir?

Java Nedir?

Java Nedir?

Java (Programlama Dili), Sun Microsystems mühendislerinden olan James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış nesneye yönelik, açık kodlu, yüksek verimli, zeminden bağımsız, çok işlevli ve adım adım işletilip yorumlanan bir programlama dilidir. 1995 tarihinde Sun Microsystems’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüş olan Java, C ve C++’dan birçok söz dizim türetmesine karşın bu türevler çok daha basit nesne modeli ve çok daha az düşük seviye olanaklar içermektedir. Java uygulamaları bilgisayar mimarisine bağımlı olmadan herhangi bir Java Virtual Machine yani JVM’de çalışabilen tipik bir sınıf dosyasıdır.

Bu programlama dili ilk çıktığı zamanlarda daha çok küçük cihazlarda kullanılması adına tasarlanmış ve ortak bir düzlem dili olarak planlanmıştır. Şu anda ise özellikle mobil cihazlarda ve kurumsal alanda oldukça popüler olan Java, özellikle 5 ve J2SE 1.4 sürümü ile masaüstü uygulamalarda da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bu programlama dilinin 1995 yılında çıkarılan ilk sürümü olan Java 1.0, Java Platform 1 olarak adlandırılmış ve tasarlama amacına uygun olarak da kısıtlı ve küçük boyutlu özelliklere sahip olmuştur. Daha sonra bu düzlemin gücü gözlenmiş ve tasarımında büyük değişiklikler yapılmıştır. Bu büyük değişiklikler nedeni ile geliştirilen yeni düzleme de Java Platform 2 adı verilmiştir. Ancak sürüm numarası 2 yapılmamış ve 1.2 olarak devam etmiştir.

2004 yılının sonbahar aylarında çıkan Java 5 ise diğer eski sürümlerin ardından en fazla gelişme ve değişikliği barındıran sürüm haline gelmiştir. Java SE 7 (Kod Adı Dolphin) de Sun Microsystems’in üzerinde çalıştığı ve Java teknolojisinin günümüzdeki sürümüdür. 13 Kasım 2006 tarihinde Java düzlemi GPL ruhsatı ile açık kodlu hale getirilmiştir.

Java programları nasıl çalışır?

  • Java kodu yazılımcı tarafından yazılır.
  • Yazılan kod bir Java düzenleyicisi ile düzenlenir. Sonuç olarak ortaya bytecode adlı bir tür sanal makine kodu çıkar ve düzem bağımsızlığını sağlayan da bu koddur. Zira bir kez bytecode oluştuktan sonra yazılım, sanal makine içermekte olan tüm işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir.
  • Söz konusu bu kod Java Sanal Makinesi tarafından işletilir. Bu aşamada her bir bytecode komutu teker teker yorumlanır ve anında derleme gibi özellikler kullanılabilir.

Java terimleri

Anında derleme

Anında derleme sayesinde bytecode işletme hızı artırılabilir. Java ilk çıktığı zamanlarda bytecode işletme hızı yeterince iyi değildi ve bu nedenle anında derleme araçarı üretildi ve verimde ciddi artışlar meydana geldi.

Java API

Java yazılımlarında kullanılan yazılım kütüphanelerine genellikle Java API adı verilmektedir. JAVA API sayesinde grafik, ağ, disk, güvenlik ve veri tabanı gibi yüzlerce konuda kullanıcılara rahat erişim imkanı sunulmaktadır.

Atık veri toplayıcı

Atık veri toplama teknolojisi her ne kadar Java’dan önce de var olsa da Java ile adını duyurmuştur ve yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu kavram sayesinde Java’da bir nesne oluşturduktan sonra ve o nesneyle iş bittikten sonra hiçbir şey yapılması gerekmez. Sanal makine akıllı bir şekilde kullanılmayan bellek bölümlerini uyarmalı yöntemler ile ya da belirli aralıklar ile temizler.

Jar

Jar bir tür sıkıştırma formatıdır. Jar ile düzenlenen Java kodlarıyla meydana gelen yazılımın paketlenmesi bu şekilde kolay hale getirilir. Temelde bytecode blokları içeren Jar dosyaları, genelde kütüphane oluşturmak için hazrlanırsa işletim sistemi üzerinden doğrudan çalıştırılabilir.

HotSpot teknolojisi

Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş olan Java sanal makinesi, HotSpot ismi verilen özel bir teknolojiyi barındırır. Bu teknoloji bir yazılım üzeride sürekli tekrarlanan ve aynı zamanda üzerinden geçilen kod bölümlerine verilen isimdir.

WebStart

WebStart teknolojisi güncelleme, uygulama kurulum ve silme dertlerine çare olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Bu teknoloji kısaca yazılımların uzakran yerel sisteme güvenli bir şekilde kurulmasını ve korumalı bir bölgede çalışmasını sağlar.

Uygulamacık

Uzaktaki sistem üzerinden indirilerek internet tarayıcısı üzerinde çalıştırılabilen Java uygulamalarına verilen isim uygulamacıktır. Uygulamacıklar sisteme zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış ve günümüzde özellikle oyun sitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.