İnsan Beyni Transferiyle Ölümsüzlük

Ölümsüzlüğün keşfedilebilmesi ihtimali dahi, bilim dünyasında oldukça heyecan yaratmakta ve bilim insanları bu konu hakkında birçok farklı görüşe sahip. Son zamanlarda öne çıkan bir başka konu olan robot teknolojisi ile birleştirilen ölümsüzlük araştırmalarında bir çözüme varılmış olabilir.

ölümsüzlük 1

New Media Stars isimli internet medya şirketinin sahibi olan Dmitry Itskov, insan beyninin robotlara aktarılması ile ölümsüzlük çalışmalarına farklı bir boyut kattı ve proje finanse çalışmalarına da vakit kaybetmeden başladı. Robot mühendisleri, nörologlar ve insan bilinci araştırmacılarından oluşan proje ekibi, son dönemde ilgi çekici çalışmaların yapıldığı robotlara, insan beyninin dijital versiyonunun aktarılabileceğinin mümkün olduğunu belirtti.

ölümszllük

2045 Initiative’ isimli proje, öncelikle insan benliğini depolama yetisine sahip bir robot üretip, ardından aktarma işleminin yapılması şeklinde uygulanacak. Birçok uzmandan oluşan proje ekibi, bu projenin mümkün olabilmesine neden inandıklarını son derece basit bir kanıtla destekliyor; günümüzde herkesin evinde yer alan bilgisayarların çalışma mekanizması ile insan beyninin çalışma mekanizması benzer ve bu durum duygu ve düşüncelerin bilgisayarlara olduğu gibi, robotlara yüklenebilmesini mümkün kılıyor.

ölümszlük

Projenin ilk aşaması, insan zihniyle kontrol edilen robotların geliştirilmesini gerektiriyor ve Itskov, Kaliforniya’daki felçli Erik Sorto’nun düşünce gücüyle sensörler aracılığıyla robot kolu hareket ettirebildiği çalışmasının mümkün olduğu gibi bu projenin de oldukça gerçekleştirilebilir olduğu görüşünü destekliyor. Ölümsüzlüğü hayal olmanın bir adım ötesine taşıyan Rus medya zengini Itskov’a göre projenin hayat bulma olasılığı %100. Eğer proje tasarlanan biçimde sonuçlanırsa, 30 yıl içerisinde ölümsüzlük mümkün olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.