Microsoft, Internet Explorer’dan Desteğini Çekiyor

Microsoft, efsane tarayıcısı Internet Explorer’ın eski sürümlerine olan desteğini yakın zamanda çekeceğini açıkladı.

internet-explorer

Teknolojinin yavaş geliştiği üçüncü sınıf ülkelerde halen daha azımsanamayacak derecede Windows XP kullanan kullanıcıları yüzünden sorun yaşayan Microsoft, Internet Explorer‘a yaptığı yeniliklerde geriye dönerek eski sürümlere uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Efsane sürümü Windows XP’den desteğini çeken şirket, yeni sürümlerine ağırlık vererek kullanıcılarını yeni sürümleri kullanmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Windows 10’un 200 milyon cihazda aktif olarak kullanıldığını belirten Microsoft, aldığı bu kararla XP sürümünde korsanlara fırsat tanımış olacak.

INTERNET EXPLORER 8,9 VE 10’A GÜNCELLEME YOK!

Microsoft, 12 Ocak’tan sonra Explorer’ın 8,9 ve 10 versiyonlarına hiçbir şekilde güncelleme getirmeyecek. Güncellemelerin gelmemesi korsanlara karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor. Teknik sorunlara da güncelleme getirmeyecek.

GÜNCEL RAKAMLARLA TARAYICI KULLANIMI

tarayici-istatistikleri

Aralık 2015’te yapılan Netmarketshare‘nin yaptığı pazar araştırmasında Microsoft’un tarayıcısı Internet Explorer 11, bilinen rakiplerinden açık ara önde. Eski sürümleri 8, 9 ve 10 ise azımsanmayacak derecede halen daha kullanılıyor. Internet Explorer 8, %8.95 ile desteğin çekilecek olan 3 sürümde bir numarada yer alıyor. Sıralamayı ikinci olarak Internet Explorer 9, %6.67 ile yer alırken Internet Explorer 10 ise %4.18 kullanıma sahip.

Yeni sürümlere teşvik amacıyla yapılan bu adım, çıkacak güvenlik zaafiyetlerinden dolayı birçok kullanıcıyı zor durumda bırakabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.