WordPress Nedir?

wordpressWordPress, GPL lisanslı açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılan CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi) sistemlerinden biridir. Bu blog sistemi “created by and for the community” denilen topluluk tarafından oluşturulmuş ve yine gönüllü topluluk tarafından geliştirilmeye devam eden bir sistemdir. Açık kaynak kodlu olduğu için herkes tarafından geliştirilebilir. Bu sayede daha kullanışlı ve güvenli bir sistem ortaya çıkarılmış olur.

Matt Mullenwegg, Mark Jaquith, Andrew Ozz, Peter Westwood, Ryan Boren, Jane Wells ve Andrew Nacin başta olmak üzere birçok geliştiricisi bulunan bu yazılımın tarihi, köklerine inildiği zaman bazı kaynaklarda 2001 yılına kadar uzandığı belirtilir. Bu yazılım hakkında Türkçe dökümanlar sunmayı hedefleyen birkaç arkadaş Mayıs 2005’te wp-tr.org isimli siteyi kurarak, ülkemizdeki kullanımının artmasını sağlamıştır.

WordPress’in bu denli tercih edilmesindeki nedenler arasında basit arayüzü, bol döküman seçeneği ve arama motoru dostu olması yer alır. Geliştirilmeye ve istediğiniz şekilde tasarlamanın kolay olduğu için büyük haber sitelerinden tutunda basit günlük blogları için vazgeçilmez bir sistemdir.

WordPress’i Kaç Kişi Kullanıyor?

WordPress’i Haziran 2015 verilerine göre ülkemizde 405 binden fazla site kullanmakta ve dünya çapında ise 60 milyon olduğu belirtiliyor.  Ayrıca WordPress, kendi sitesindeki Activicty sayfasında anlık olarak yazı, yorum ve beğenileri anlık olarak paylaşıyor.

WordPress’i Kimler Kullanıyor?

Bu sistemi TechCrunch, TED ve CNN başta olmak üzere birçok dünya çapındaki siteler kullanmaktadır.

1 yorum
  1. Zehra Sönmez diyor

    WordPress’i kullananlar arasında Sözcü ve Şok gibi şirketler de var. WordPress şuan neredeyse dünyanın en iyi açık kodlu yazılımıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.