Facebook Hesabı Tamamen Nasıl Silinir?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler tarafından en çok tercih edilen Facebook; gün içerisinde ticari amaçlı kullanmıyorsanız vaktinizin büyük bir kısmında rol oynuyor olabilir. Bu yazımızda Facebook hesabınızın kalıcı olarak nasıl sileceğinizi adım adım anlatacağız.

facebook

Sosyal medya siteleri arasında en fazla üyeye sahip olan Facebook; markalar için ciddi bir reklam potansiyeline sahiptir. Sosyal medya uzmanları dışında ticari olmayan nedenlerden Facebook’ta zaman geçiriyorsanız, gün içerisinde vaktinizin büyük bir kısmını gereksiz harcadığınızı söyleyebiliriz. Hayatınızda farklılık yaratmak veya kişisel nedenlerden dolayı Facebook hesabınızdan kurtulmak isteyebilirsiniz.

Facebook hesabınızı tamamen silmek yerine geçici olarak dondurma alternatifi de tarafınıza sunulduğunu biliyor olsanız da hatırlatmak isteriz. Bunu denemiş ve silme konusunda kesin kararlıysanız öncelikle içerikleriniz ile işe başlayalım.

1- Önemli fotoğraflar, durumlar ve mesajları saklayın.

Hesabınızı kalıcı olarak sileceğinizden kayıtlı hiçbir şey kalmayacak. Bu yüzden sizin için önemli sayılabilecek fotoğraflarınızın yedeklerini bilgisayarınıza kaydedin. Profilinize girip, ‘Hareketler Dökümü’ kısmından paylaştığınız durumlar, yaptığınız yorumlar gibi size dair tüm kayıtlara göz atmayı unutmayın. Saklamak istediğiniz mesajların yedeğini bilgisayara indirmek için bu yazımıza göz atın.

2- Yönettiğiniz sayfalar ve gruplara ne olacağına karar verin

Facebook’da yönettiğiniz sayfalar ve grupları tek başınıza yönetiyorsanız silme işleminden sonra onlarında silineceğini unutmayın. İsterseniz bir arkadaşınızı yönetici olarak kaydedin, isterseniz de yedek olarak açtığınız farklı hesabınızı yönetici yapıp ileride fikir değişikliğinde tekrar kaldığınız yerden devam edin.

3- Kullandığınız uygulamaları kaldırın.

Hesap silme işleminden önce uygulamaları kaldırmadığınız takdirde işlem yapamıyorsunuz. Aşağıdaki linkten profilinizle bağlantılı uygulamalar göz atarak yanındaki ‘x’ ile kaldırın.

Facebook Uygulama Ayarları

4- Artık hazırsanız, silme işlemini başlatalım!

Yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra hesabınızı kalıcı olarak silmeye hazırsınız. Facebook, ‘Hesabımı Sil‘ linkini yanlışlıkların önüne geçmek adına profil kısmından ayrı tutmuş ve sadece yardım sayfasından yayına almıştır.

Facebook Hesabı Silme Adresi

facebook-hesap-silme

Hesabımı Sil butonuna bastıktan sonra sizden hesap şifrenizi ve bot olmadığınızı kanıtlamak için fotoğraflı güvenlik kodu soruyor.

facebook-hesap-silme-onay

Son işlemi de yaptıktan sonra Facebook sizden 14 gün boyunca hesabınıza giriş yapmamanızı istiyor. 14 gün içerisinde kararınız değişirse, tekrar giriş yaparak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaparsanız kalan süreden düşmeyecek ve tekrar 14 günlük süreç başlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.