Network Nedir?

network-nedir

Network Nedir?

Network yani ağ, iki ya da daha fazla bilgisayarın kablolu veya kablosuz şekilde iletişim araçları üzerinden donanım ve yazılım bileşenleri ile bağlanarak oluşturulan sistem olarak bilinir. Örnek verecek olursak; internet dünya üstündeki bilgisayar ağlarının birbiri ile bağlanması sonucunda ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ya da yöneticisi olmayan uluslar arası bir bilgi ve bilgisayar iletişim ağıdır. Bu ağ üzerinden donanım ve yazılım paylaşımı yaparak üretkenlik ve verimliliğini artırmak mümkündür. Örneğin ağ üzerinden yazıcıyı paylaşarak aynı yazıcıyı birden çok bilgisayarın kullanmasını sağlamak mümkündür.

Network’e neden ihtiyaç duyulur?

Network yani ağ, hem zaman hem de para kazancı sağlar. Örneğin bir işletmenin başarılı olması için sadece ofis içerisinde yapılanlar yetmez. Aynı zamanda tüm dünya ile haberleşmek ve ağ bağlantıları sayesinde sesini duyurmak da son derece önemlidir.

Bunların yanı sıra paylaşım söz konusu olduğu takdirde donanım bütün personeller tarafından kullanılabilir ve böylece her bir personel için ayrı modem, disk ünitesi ve yazıcı gibi cihazlara gerek kalmaz. İnternet erişimi de tek bir ağ üzerinde paylaştırılabilir.

Network nasıl çalışır?

Ethernet en genel ağ sistemi olarak bilinir ve standartları ile birlikte gelir. Ethernet ağından gönderilen bütün mesajlar diğer bir ekipmanın alabileceği standart kodlardan meydana gelir. İlk olarak XEROX tarafından bulunan ve daha sonra Intel, DEC ve XEROX tarafından formüle edilerek belirli metotları kullanıp saniyede 10 Mbir veri transferi yapabilen bir sistem olarak ortaya çıkmıştı. Star, bus ve ring olmak üzere üç çeşit ağ yapısı mevcuttur. Bu ağ çeşitlerinden en fazla kullanılanları ise Star ve Bus mimarileridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.