Mars Yüzeyi Daha Net Görülebiliyor!

Jet Propulsion Laboratory tarafından geliştirilmiş olan yeni kamera, NASA araştırmacılarının Mars yüzeyi üzerinde daha iyi bir inceleme yapmasına olanak tanıyor. Yani artık Mars gezegeninin yüzeyini çok daha net bir şekilde görmek mümkün. İşte detaylar!

mars-yuzeyi

California’nın Pasadena şehrinde yer alan Jet Propulsion Laboratory’nin özel yazılımlar ekleyerek geliştirmiş olduğu kamera, Mars yüzeyine ilişkin çok daha net görüntülerin ortaya çıkması adına zemin hazırlıyor. ChemCam adlı lazer ve teleskobik teknolojileri detekleyen bu söz konusu kamera Mars yüzeyi üzerinde her hafta birden fazla hedef belirliyor ve odaktaki cisimlerin görüntülerini de NASA’ya başarılı bir şekilde aktarıyor.

ChemCam, bilim insanları tarafından uzaydaki toprak ve kayaları incelemek amacı ile kullanılıyor. Şimdiye kadar bu kamera dünyaya 1400 başarılı hedef görüntüsü ulaştırmış durumda. Peki, ChemCam bu hedef görüntüleri nasıl elde ediyor?

ChemCam, söz konusu görüntüleri hedef kayaya vurulan lazer darbeleri ile elde ediyor. Hedef kayaya vurulması ardından ortaya çıkan plazma, renk spektrumlarının tespiti sırasında etkin bir şekilde kullanılıyor. Ardından da bu veriler NASA’ya gönderiliyor.

mars-yuzeyi-

NASA’nın eline ulaşan Mars yüzeyi hakkındaki veriler, istasyon tarafından analiz ediliyor ve bu mevcut cisimlerden en net görüntülerin çıkarılması için çalışılıyor. Bu hususta NASA araştırmacıları küçük boyutlu noktalara nişan almanın zorluğuna da değiniyor. Ancak bu zorlukları aşmak adına zemin operatörlerinin ince ayar parametrelerinin son derece yardımcı olduğu da söyleniyor.

ChemCam şimdiye dek NASA’ya göndermiş olduğu 1400 başarılı hedef görüntüsü için 350 bin lazer atışı yapmış durumda. Elbette bu rakamlar son derece yüksek ancak başarının da paha biçilemez olduğu da çok açık. Adım adım Mars gezegenine daha fazla yaklaşıldığını ve gezegen hakkında her geçen gün yepyeni bilgiler edinildiğini görmek de son derece gurur verici ve heyecan uyandırıcı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.