Android’de Geliştiriciler İçin OpenJDK Dönemi Başlıyor

Oracle ve Google‘ın arasındaki telif hakkı davasında sona yaklaşılırken, Google bundan sonra Android’te kullandığı resmi Java API JDK yerine açık kaynak kodlu versiyonu OpenJDK‘yı kullanacağını doğruladı.

Geçtiğimiz aylarda Google’ın, Android‘de yer alan Java kodlarından rahatsız oldukları söylentileri internette dolaşırken, yeni yapılan açıklamayla bu söylentiler doğrulandı.  Yeni açıklamayla Java uygulama programlama arayüzünü(API) daha fazla kullanmayacağını belirten Google, bir sonraki sürümde bu kodların kullanılmayacağı açıkladı.

Google yaptığı resmi açıklamada, bu önemli değişikliği yakın süredir planlandığını belirtti. Ayrıca geliştiriciler için de anlaşılabilir bir kod yapısı sunmak isteyen Google, kod havuzuyla daha fazla kişinin uygulama tasarlamasına olanak sağlayacak. Geliştirmeciler için bundan sonra açık kaynak kodlu Java geliştirme kiti OpenJDK’ı  bir sonraki sürümünde Android’e entegre edecek.

Her ne kadar resmi açıklamalar böyle olsa da aradaki ayrılığın temel sebebinin beş yıl önce başlayan mahkeme süreci olması gösteriliyor. 2010 yılında Sun’ı satan alan Oracle daha sonrasında Google’a Android’te kendisine ait olduğunu söylediği JDK’yı izinsiz ve telif hakkı ödemeden kullandığını savunarak bir dava açtı. Google’da doğal olarak kendisini savundu ve hukuksuz bir işlem yapmadığını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.