NASA ile 360 Derecelik Mars Turu Yapın

NASA sanal gerçeklik teknolojisi ile Mars gezegenini dolaşmaya olanak tanıyor. Bu teknoloji sayesinde 360 derecelik bir Mars turu yapmak mümkün.

mars-turu-fd8

Sanal gerçeklik teknolojisi gün geçtikçe hayatımızda daha büyük bir yere sahip olmaya başladı. Bugünlerde piyasada sanal gerçeklik teknolojisini yaşayabileceğiniz birçok sanal gerçeklik gözlüğü yer alıyor. Bu gözlükler sayesinde kullanıcılar sanal ya da gerçek ortamlarda adeta orada bulunuyormuş gibi dolaşabiliyor. Daha çok oyunlarda karşımıza çıkan bu sanal gerçeklik gözlükleri artık Mars turu atmak için de kullanılabilecek.

NASA çok yakın zamanda piyasaya sürülecek olan HTC Vive ve The Oculus Rift gözlükler için bu anlamda bir proje geliştirme hazırlığında. Bu projede oynanabilir bir Mars görevi yer alacak ve kullanıcılar sanal alemde Mars’a yolculuk yapabilecek.

Bu projede MIT öğrencisi olan Sydney Do ve Florida tabanlı bit medya kuruluşu olan Fusion ile ortak olarak çalışan NASA, gözlükleri satın alan kişilerin bulundukları ortamı Mars gezegenine çevirmesini sağlayacak bir yazılım hazırlıyor.

sanal-mars-turu-f

Sydney Do daha önce Mars gezegeni hakkında fizibilite çalışması ve görev koşulları hazırlamıştı. Bundan oldukça etkilenen NASA, Sydney Do’nun çalışmasını projede esas aldı ve hazırlanan oyunda bir astronotun gözünden Mars’ta yürümenin nasıl olduğu gözler önüne serilecek. Aynı zamanda oyun içerisinde Mars turu yapabilmek için yüzeyde kullanılabilen bir keşif aracının da yer alması bekleniyor.

Tüm bunlar arasında en fazla dikkat çeken nokta ise Mars gezegeninin gerçekten nasıl olduğunun kullanıcılara gösterilebilecek olması. Bunun için de sanatsal bir ortam yerine sanal gerçekliğin kullanılacak olması er şeyi çok daha gerçekçi hale getiriyor. Eğer proje istenildiği gibi yürürse NASA 2016 yılının sonlarına doğru bu projeyi kullanıcılara sunacak.

Son yıllarda uzay çalışmalarının ilerlemesi ile şüphesiz ki birçok uzay meraklısının en çok merak ettiği şey uzay gezintisi olmaya başladı. Bu projede de Mars turu olanağının sunulması bu meraklıları hayli sevindirdi. Şimdiden dikkat çeken bu proje ile sanal gerçeklik teknolojisi de hiç olmadığı kadar etkili hale gelecek gibi görünüyor. Bakalım proje beklenildiği gibi başarılı olacak mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.